Avslutad | Moderna – Lördag 7 november 2020
GEORG JENSEN, ring, Devotd Heart, 18K guld/sterlingsilver, Regitze Overgaard, stl 16,75 mm, guldvikt 7,4 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Spring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, Sweet Drops, svart kalvskinn, berlock i oviderat silver och onyx, full längd 38 cm, längd hänge ca 2,8 cm, tygpåse från ole Lynggaard.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B-zero, 1 band, 32 briljantslipade dimanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, etui, ringen är i behov av omrodinering.
OLE LYNGGAARD, collier, 5 rader, odlade pärlor, Charlotte Lynggaard, lås i 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 48 cm, originaletui.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, River(D)/SI1, laserinskription på rondist GIA 7261414888, stl 15,5+ mm, vikt 3,2 g.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld/vitguld, 47 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/SI, stl 15,5 mm, vikt 11,3 g.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, nr L 14, körsbärsträd, längd 57 mm, signerad, stämplad AN, Lund 1968, vikt 9,1 g, (d)
DODO BY POMMELLATO, armband, Granelli Bracelet, sterlingsilver/18K guld, 3 berlocker i 18K guld, längd 22,5 cm, vikt 14,3 g, bokstavsberlocker saknar stämplar.
RING, äldre briljantslipad diamant 1,43 ct, Cr(J)/SI2 HRD certifikat 190000104227, briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,00 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1, stl 18,25 mm, vikt 8,9 g, slitage på nedre delen av ringskenan.
Visa varaSmycken Alliansring
ENGELBERT, alliansring, Ellipse, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g, originaletui, ytterkartong.
MONA FÄLLBERG, armring, sterlingsilver, delvis matterad yta, cubic zirkonia, Stockholm 2002, bredd 40 mm, innermått 75 mm, vikt 182,8 g. (d)
RING, 18K guld, hjärtslipad citrin ca 15 ct, Stockholm 1966, stl 16,25 mm, vikt 14,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TCr/VS, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, mittstenen har tre nagg vid och på rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 2,63 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, en diamant har liten inverterad natural på kronan, några diamanter har små nagg på kuletten.