301 - 310 av 310
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari

Klubbad för

BESTICKSERVIS, 95 delar, silver, modell Vasa, 1 matgaffel, 12 matknivar, 13 matskedar, 14 bordsgafflar, 9 bordsskedar, 4 förrättsgafflar, 3 förrättsknivar, 3 smörgåsgafflar, 3 dessertgafflar, 12 kaffeskedar, 21 mockaskedar, GAB, Stockholm 1925-1950, totalvikt 3227,0 g.

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, korall, ca 5,75 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 21K guld, briolettslipade turmaliner, diameter 30 mm, vikt 8,0 g, turmaliner med nagg, sprickor och skador.

Utrop: 3 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 17x13,9 mm, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,19 ctv, höjd 25 mm, kedja 42 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister, rosa safirer, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 75 mm, vikt 19,3 g, stift, en diamant skadad, en diamant med nagg.

13 000 kr

Utrop: 14 900 kr

ARMBAND, 18K guld, jade, snidad korall, onyx, förgyllda hematitkulor, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 13,3 g.

Utrop: 4 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, citriner, rubiner, förgyllda hematitkulor, höjd 72 mm, vikt 10,4 g, stift.

Utrop: 5 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 5 600 kr

ENSTENSHÄNGE, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, kedja 43 cm, vikt 2,4 g.

Utrop: 7 800 kr

RING, 14K vitguld, 16 prisesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-SI-P, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g, en diamant skadad, svaga fattningar.

Utrop: 5 200 kr