41 - 60 av 310
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari

Klubbad för

RING, 14K guld, snidad korall, stl 17,75 mm, vikt 10,7 g.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, 7 st briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, längd 36,5-39,5 cm, vikt 2,9 g.

5 000 kr

Utrop: 4 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 st briljantslipade diamanter ca 4,07 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,4 g, någon med nagg på rondisten.

35 500 kr

Utrop: 37 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamant ca 1,49 ct, ca TW/P2, slitna fasettkanter, briljantslipad diamant ca 0,26 ct, ca TW/VS, slitna fasettkanter och nagg, Stockholm 1970, stl 16,75 mm, vikt 10,9 g, stenen lös i fattningen, inneslutning som når ytan.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 3 briljant- och gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/VVS-SI, 49 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 22 mm, vikt 13,9 g, svaga fattningar, mittstenen har slitna fasettkanter och nagg, en sidosten saknas, några sidostenar har skador och nagg.

19 000 kr

Utrop: 21 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,93 ctv, ca W/VS, stl 17 mm+, vikt 2,7 g.

Utrop: 4 300 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8 g, enstaka diamanter med färg ca Cr.

Utrop: 23 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,92 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 6,5 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, blå topas, 104 biljantslipade diamanter ca 1,00 ct ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 12,1 g.

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade grå Tahitipärlor ca 9,2-9,4 mm, franska stämplar, vikt 4,0 g, skruvmekanism, etui.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VVS, liten skada på en diamant, stl 17,5+ mm, vikt 2,8 g.

4 800 kr

Utrop: 5 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,14 ct, ca TCr(I)/SI2, stl 17 mm, vikt 4,4 g, mindre nagg vid rondisten.

28 500 kr

Utrop: 30 000 kr

COLLIER, 18K guld, troligen odlad sötvattenspärla ca 11,8 mm, i övrigt mindre odlade pärlor, diamanter ca 1,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/P rubiner, längd 40 cm, vikt 32,9 g, stenar med nagg och skador.

10 000 kr

Utrop: 11 200 kr

BÄGARE, sterlingsilver, rokoko, lejon, blom- och bladdekor, hänkel, William Shaw ll & William Preist, London 1753, höjd 9 cm, längd 10 cm, vikt 184,4 g.

2 900 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipaed diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 5 g, mittstenen är ca 0,25 ct.

5 300 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW(F)/SI, Iduna, stl 15 mm, vikt 3,0 g, gravyr, ena klon något sned.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

SIGILLRING, 18K guld, karneol, Antik, stl 20 mm, vikt 8,4 g. antik, stl 20 mm, vikt 8,4 g.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, ihålig rund pansarlänk. 18K guld, längd 20 cm, Hjalmar Edvard Fagerroos, Helsingfors, Finland, 1901, vikt 19,9 g, säkerhetskedja.

Utrop: 9 200 kr

ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor, Juvelfabriken, Stockholm 1947, längd 18,5 cm, vikt 33,8 g.

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 1,08 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 4,1 g.

6 100 kr

Utrop: 6 900 kr