201 - 220 av 244
1...10111213 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

DOSA, 18K guld, sköldpaddsskal med inläggningar av guld, antik, 1800-tal, diameter 6,2 cm, höjd 2,5 cm, vikt 37,8 g, visst slitage och en liten skada på sköldpaddsskalet, några inläggningar saknas, liten spricka i ena guldringen.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE/BROSCH, påfågel, 14K guld, odlade pärlor, cabochonslipade rosa safirer, 4,5x4,5 cm, vikt 33,6 g, safirer med inneslutningar som når ytan, små nagg samt visst slitage, svaga fattningar.

Utrop: 20 000 kr

FISKBESTICK, 24 delar, silver, modell Drottning Viktoria, 12 gafflar, 12 knivar, C.G. Hallberg, Stockholm 1900-talets mitt, längd 18 cm respektive 21 cm, vikt 1135,9 g.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

C. F. CARLMAN, enstensring, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,39 ctv, ca TCa(L)/SI2, Stockholm 1902, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g, nagg.

31 500 kr

Utrop: 23 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 4,26 ct, The Gem & Pearl Laboratory certifikat 13576, diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g, safir med liten skada på paviljongen, några diamanter med nagg.

Utrop: 42 000 kr

CARMOSÉRING, platina, kuddslipad tanzanit ca 9,63 ct, 16 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 13,3 g, några diamanter med mindre nagg.

36 000 kr

Utrop: 34 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, opal, Stockholm 1963, stl 17,25 mm, vikt 13,7 g. (d)

13 200 kr

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rosa turmaliner ca 8,60 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm, mått 1,8x1,6 cm, vikt 11,2 g, stift/clips, turmalinerna har små nagg och några diamanter har nagg.

Utrop: 16 000 kr

SIGURD PERSSON, ring, silver, ametist, Stockholm 1957, stl 17,75 mm, vikt 10,8 g. (d)

2 900 kr

Utrop: 2 500 kr

GEORG JENSEN, fiskbestick, 16 delar, Konge, sterlingsilver, 8 fiskgafflar, 8 fiskknivar, svenska importstämplar, längd 16,5 respektive 21,0 cm, vikt 850,3 g.

Utrop: 9 900 kr

GEORG JENSEN, barnbestick,12 delar, Konge, sterlingsilver, 6 gafflar, 6 knivar, svenska importstämplar, längd 14,4 cm respektive 16,9 cm, vikt 385,8 g.

5 900 kr

Utrop: 5 200 kr

GEORG JENSEN, teskedar, medium, 6 st, Konge, sterlingsilver, svenska importstämplar, längd 14,6 cm, vikt 176,2 g.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,42 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VS1, Mattinsons ringfabrikation, Stockholm 1957, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, diamanten har små skador och naturaler vid rondisten samt låg krona, stort bord och liten kulettfasett.

118 000 kr

Utrop: 110 000 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir ca 2,38 ct, GIA certifikat 6217554220, 48 briljant- och navettslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-W/VS-P, storlek 16,5+ mm, vikt 11,1 g, safiren med inneslutning som når ytan, några diamanter med inneslutning som når ytan samt mindre nagg.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, kuddslipade rosa safirer ca 4,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,28 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 32 mm, vikt 8,8 g, stift, safirerna och några diamanter med nagg.

32 500 kr

Utrop: 33 000 kr

TIFFANY & CO, armband, rund ankarlänk med tvärslå, Italien, längd 20 cm, vikt 47,3 g, säkerhetskedja.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 3,19 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, E A Thomasson, Stockholm 1977, stl 18 mm, minimalt nagg på kuletten, diamant med stort bord och låg krona.

Utrop: 370 000 kr

BVLGARI, örhängen, Cicladi, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, höjd 1,8 cm, vikt 15,5 g, stift/clips.

Utrop: 26 000 kr

CHAUMET, ring, Jeux de Liens, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, refnr 082179, serienr. 1221324, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g.

12 600 kr

Utrop: 13 800 kr

OLE LYNGGAARD, lås, Rustik, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, W/VS, vikt 11,3 g, stickad collier, 14K guld, längd 42 cm inklusive lås. vikt 29,2 g.

14 000 kr

Utrop: 15 400 kr