261 - 280 av 315
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 mars 2021

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 14 / 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TCr/SI, hjärta, pansar, längd 40 cm, vikt 4,8 g, hänget är tillverkat i 14K guld, kedjan i 18K guld.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH, 18K guld, akvamariner, stämplad Brasilien, mått 6,5 x 3,0 cm, vikt 16,6 g.

6 400 kr

Utrop: 7 000 kr

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 briljantlipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS, höjd 28 mm, vikt 2,7 g, stift.

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 18K roséguld. 72 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42-44 cm, vikt 6,4 g.

Utrop: 18 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad spessartingranat ca 4,00 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 9,4 g, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 17 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, grön safir ca 1,47 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, vikt 1,0 g.

4 800 kr

Utrop: 5 200 kr

BROSCH, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, fågel, längd 48 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 6 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,78 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, Helsingborg 1988, stl 17,25 mm, vikt 5 g.

Utrop: 4 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 3 safirer ca 0,90 ctv, 14 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, Stockholm 1960, stl 16,5+ mm, vikt 7,7 g, den större safiren rör sig i fattningen, safirerna har slitna fasettkanter, diamanterna har skador och nagg.

3 900 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld/platina, droppformad ametist, rosenslipade diamanter, Holm & Hallgren, Stockholm 1938, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g, omarbetad, ametisten har skada i toppen och repor.

Utrop: 4 000 kr

CHAMPAGNEVISP, 18K guld, Karl Anderson, Stockholm 1917, längd 8,0-12,5 cm, vikt 5,4 g, graverad.

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, halvpärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1912, vikt 1,4 g, pärlorna har slitage.

Utrop: 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 19 cm, vikt 1,7 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K vitguld, fasetterad citrin ca 8 ct, 8 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 16,5+ mm, Nyströms guldverkstad, Stockholm 1969, vikt 12,0 g, citrinen sitter löst i fattningen, en diamant skadad.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, akvamarin ca 0,40 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr/P, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

DIAMANTER, 4 st, antik- och gammalslipade, 1,72 ctv, 0,41-0,46 ct/st, ca TCa-Ca/VS-P, inverterade naturaler och små nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/SI, Nordiska Juvelaktiebolaget, Stockholm 1948, stl 18,25 mm, vikt 13,0 g, diamanten har nagg på kuletten.

Utrop: 5 600 kr

RING, 18K guld, carréslipade rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, vita-gula/VS-P, stl 19 mm, vikt 7,3 g.

3 300 kr

Utrop: 3 600 kr

BESTICKSERVIS, silver, modell Snäck, 7 matgafflar, 5 matknivar, 2 matskedar, 9 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 7 bordsknivar, Danmark 1915-1959, totalvikt 5056,6 g, flertal olika modeller.

Utrop: 8 200 kr