81 - 100 av 340
1...456...17 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021

Klubbad för

LAPPONIA, collier, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1990, längd 41,5 cm, vikt 7,5 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

GEORG JENSEN, collier, 554, Alliance, sterlingsilver, vikt 50,8 g, originaletui.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,4 g.

Utrop: 6 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 1,7 g, diamanterna med nagg på kulett och enstaka inneslutning som når ytan.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,8 cm, vikt 4,1 g.

Utrop: 10 200 kr

ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W/SI, mittstenarna är rörliga, längd 18,5 cm, vikt 5,1 g.

7 800 kr

Utrop: 8 600 kr

EFVA ATTLING, ring, Rock Star Ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, R(E)/VVS1, GIA laserinskription 7246790048, 12 prinsesslipade diamanter 0,64 ctv, TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, gravyr, etui, GIA Diamond Dossier.

Utrop: 25 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 3,21 ctv, ca River-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, en diamant snurrar i fattningen, några diamanter har nagg.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K vitguld, delvis förgylld, briljantslipade diamanter ca 5,52 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 18 mm, vikt 18,3 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg och skador.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCa(L)/VVS2, 28 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Ca/SI-P, en diamant är brun, stl 17,5+ mm, vikt 4,0 g, några sidostenar har nagg.

Utrop: 10 000 kr

STIGBERT, ring, silver, bergkristall, Waldemar Ateljé, Skara 1969, stl 16,25 mm, vikt 11,9 g.

1 200 kr

Utrop: 800 kr

STIGBERT, manschettknappar, silver, Runes konsthantverk, Kalmar 1964, 19 x 15 mm, vikt 28,2 g

500 kr

Utrop: 600 kr

HÄNGE/KEDJA 18K vitgguld, 68 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS-VS, en sten TCa, längd 36-44 cm, vikt 2,6 g, svaga fattningar.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K vitguld, 109 briljanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar.

Utrop: 19 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, briljanter 0,42 ctv, serienr DLZ134, skruvmejsel, stl 17, vikt 32,1 g, originaletui.

72 000 kr

Utrop: 55 000 kr

CARTIER, hänge med kedja, Amulette XS, 18K guld, pärlemor, briljantslipad diamant 0,02 ct, längd 38-41 cm, vikt 3,2 g, originaletui.

10 200 kr

Utrop: 7 800 kr

OLE LYNGGAARD, kedja, oxiderat silver, längd 65 cm, påse.

500 kr

Utrop: 350 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, höjd 50 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 19 000 kr

STRÖMDAHLS, örhängen, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, odlade sötvattenspärlor ca 11,7 mm, längd 48 mm, stift, vikt 11,1 g, omarbetning.

Utrop: 7 200 kr

LAPPONIA, brosch, Etyde, 18K guld, odlade pärlor, Finland, mått 3,3 x 3,4 cm, vikt 14,0 g.

Utrop: 6 200 kr