Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juli 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 15 mm, ankarlänk 4 cm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16,25+ mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, 21 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, några diamanter har nagg och skador.
COLLIER, lapis lazuli, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 58 cm.
COLLIER, sterlingsilver, färgad howlite, markasiter, kedja längd 42 cm, vikt 22,6 g.
COLLIER, vit natursten, behandlad korall, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 50 cm.
COLLIER, keshipärlor ca 25 mm, lapis lazuli, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 55 cm.
SNIDERI, agalmatolit / shoushan sten, kinesiskt motiv, höjd 11 cm, bredd 10 cm, vikt 461 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,25 ct, Cr/VVS, små nagg och inverterad natural vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, gravyr, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g.