21 - 40 av 323
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021

Klubbad för

W.A. BOLIN, enstensring, modell St Moritz, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 15689439, Stockholm 2007, stl 17,75+ mm, vikt 5,7 g, originaletui och ytterkartong.

Utrop: 62 000 kr

W.A. BOLIN, alliansring, modell Stockholm, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS, Stockholm 2008, stl 18 mm, vikt 3,1 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca River(E)/VS2, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW(F)/VS2, Stockholm 1964, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, den största diamanten har en inverterad natural på rondisten.

Utrop: 78 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,7-9,3 mm, något off round, längd 60 cm.

Utrop: 3 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 3 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 5 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,72 ct, ca Cr(J)/VS1, stl 17 mm, vikt 3,6 g.

13 800 kr

Utrop: 14 000 kr

TRESTENSRING,18K vitguld, 3 briljante ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,44 ct, ca TW(G)/VVS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 7 900 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 1999, stl 16 mm, vikt 6,3 g, en diamant lös i sin fattning.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,2 g.

4 100 kr

Utrop: 2 800 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,39 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12,1 g.

30 000 kr

Utrop: 34 000 kr

BROSCH, 18K guld, camé, möjligen Niclas Pettersson, Karlskrona 1800-talets första hälft, antik, ca 5x5 cm, vikt 11,6 g, mindre sprickor i camén.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCa/SI-P, längd 40 - 42 cm, vikt 6,6 g.

Utrop: 9 900 kr

RING, 14K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 1,70 ct, 16 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, akvamarinen har mindre nagg.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, 17 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 9 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 3,5 g.

7 300 kr

Utrop: 8 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TW(F)/P1, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad safir ca 9,22 ctv, rosa och gula safirer ca 0,70 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCa-Ca-P, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 5,4 g, safien har nagg och inneslutningar som når ytan, rosa safiren med nagg, originaletui.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 5,9 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 4,8 g, rubinen har nagg och spickor som når ytan, originalask.

6 700 kr

Utrop: 7 000 kr