281 - 299 av 299
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stift, höjd 13 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct enligt gravyr, ca TW(F)/SI2, briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/SI-P, höjd 19 mm, kedja 43 cm, vikt 1,6 g, några småstenar med nagg.

Utrop: 14 800 kr

RING, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Iduna, stl 17 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 8 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, orange sten, pärlor ca 4,75 mm, antik - , gammal - och rosenslipade diamanter, höjd 23 mm, vikt 2,7 g.

4 500 kr

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld, kuddslipad safir ca 0,75 ct, 6 gammalslipade diamanter ca 1,75 ctv, 6 rosenslipade diamanter, längd 62 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 11 000 kr

BROSCH/HÄNGE, silver/14K guld, antik - och rosenslipade diamanter ca 2,00 ctv, antikt, höjd 37 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter med nagg.

16 400 kr

Utrop: 9 900 kr

RING, 14K guld, rubin, safir, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa/SI, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, safiren med slitna fasettkanter, rubinen med skada.

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K guld/platina, kuddslipad safir, gammalslipad diamant ca 0,60 ctv, ca Cr(J)/skador, rosenslipade diamanter, antik, Frankrike, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g, en rosenslipad diamant saknas, en är skadad.

Utrop: 8 500 kr

BROSCH, 18K guld, snidad tigeröga, fröpärlor, Oscar Westberg ( 1870-1912), Skövde, längd 48 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 1 800 kr

COLLIER, 18K guld / förgylld metall, 34 ovalslipade ametister, lås i silver, antik, längd 75 cm, vikt 51,1 g, enstaka stenar med nagg.

6 100 kr

Utrop: 3 500 kr

RING, 18K guld, camé, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, mindre nagg på camén.

2 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, pastoralt motiv med kvinna och harpa, möjligen Frankrike, 1800-tal, mått 9,0x6,6x1,3 cm, vikt 95,3 g.

Utrop: 41 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, geometrisk dekor, mjukt rektangulär form, 1800-tal, mått 6,9x4,4x1,6 cm, vikt 54,9 g, invändigt i 9K guld.

Utrop: 23 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, oval form, empir, S:t Petersburg tidigt 1800-tal, mått 8,3x5,5x1,8 cm, vikt 92,2 g.

Utrop: 39 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 10K guld, rektangulär, räfflad yta, 1800-tal, mått 89 x 34 x 24 mm, vikt 82,8 g.

Utrop: 19 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, ledat, 161 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 20,0 g, en diamant skadad.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ledat, 77 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr/VS, 2 skadade, längd 19 cm, vikt 9,7 g.

Utrop: 9 900 kr

DIAMANT, briljantslipad 1,33 ct, CA(M)/SI1 bruna serien.

21 000 kr

Utrop: 21 000 kr

C F CARLMAN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/VS, Stckholm 1973, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, nagg på kuletten.

Utrop: 6 300 kr