61 - 80 av 170
1...345...9 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 2 oktober 2021

Klubbad för

IWC, "Engström, Stockholm", fickur, 48 mm, Cal 73 (H4), Serie nr. 856762, Boett nr. 886484, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1927.

7 200 kr

Utrop: 7 200 kr

OMEGA, herrur, 32,5 mm, Cal 410, Serie nr. 12683055, Ref nr. CK 2691, Boett nr. 2691 1, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.

2 200 kr

Utrop: 1 800 kr

Klockor Piaget

PIAGET, damur, 23 x 23 (27,5) mm, Cal 9P2, Verk nr. 7800311, Boett nr. 9904/314955/229, 18K guld, manuell, safirglas (repa), skadad urtavla, läderband, ca 1980.

4 300 kr

Utrop: 3 900 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, Serie nr. A893517, Ref nr. 9190, herrur, 34 mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, OBS: skadad krona, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, ca 1995.

Utrop: 1 600 kr

OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 484, Serie nr. 22709599, Boett nr. 914210/7171, 18K guld, manuell, safirglas, integrerad originallänk i 18K guld, längd 172-177 mm, totalvikt 31,4 gram, ca 1965.

Utrop: 12 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 6917, Serie nr. 6439206, Cal 2030, Verk nr. 807288, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (se bild), viklås (1986), Ref nr. 62523D.18-K5/468 B, ca 1980, box.

21 500 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Rado

RADO, Centrix, Cal ETA 2671, Serie nr. 12854243, PIC nr. R30940125, Boett nr. 561.0940.3, damur, 28 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, ca 2015.

Utrop: 3 200 kr

OMEGA, "Art Deco", herrur, 22 x 32 (37) mm, Cal 20F, Serie nr. 7839166, Boett nr. 8562541, 14K guld, manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, formverk, fasta bandstift, ca 1932.

5 000 kr

Utrop: 3 700 kr

OMEGA, Chronostop, Seamaster (T Swiss Made T), Cal 865, Serie nr. 26567635, Ref nr. ST 145.008, Boett nr. 145.008, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, vridbar innerring, skadad urtavla, delvis renoverad urtavla, läderband, ca 1968.

Utrop: 13 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116518, Serie nr. K266227, Cal 4130, Verk nr. C 0006682, Boett nr. 2118, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), defekt kronografknapp, läderband, viklås 18K guld, Ref nr. 18518-DE, ca 2001.

200 000 kr

Utrop: 130 000 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 24569 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas (skadat), skadad krona/ställaxel, cert, september 1989, box.

7 400 kr

Utrop: 2 700 kr

OMEGA, Constellation, Electronic (f300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34797522, Ref nr. JD 198.0003, Boett nr. 198.0003, herrur, 35,5 mm, doublé (40 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, ca 1972, metallänk ej original, box.

3 200 kr

Utrop: 2 900 kr

ROLEX, Oysterdate, Precision (Swiss), Ref nr. 6494, Serie nr. 208543, Cal 1210, Verk nr. N40206, Boett nr. 6494 (IV 56), herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum (Roulette), skadad urtavla, Oysterlänk (Folded, kortas ej), viklås, Ref nr. 7835-1.71/257, OBS: längd 173 mm, tillverkad fjärde kvartalet 1956.

17 000 kr

Utrop: 18 000 kr

BREITLING, Callistino (100M/330FT), Chronometer, Cal 52, Verk nr. 205530, Serie nr. 205530, Ref nr. B52345, damur, 29 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st. 8/8), Pilotlänk (stål/guld), viklås, Ref nr. T2599/765D, längd 150-154 mm, ca 1999.

15 200 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, Monte-Carlo, Boett nr. MC9174 / 2233, herrur, 33 mm, 18K guld, quartz, safirglas, dag, datum, månfas, dagknapp defekt (se bild), integrerad originallänk, viklås, totalvikt 157,8 gram, ca 1990.

Utrop: 55 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Date, Automatic-Chrono Time, Cal ETA 7750, Serie nr. H480283, Ref nr. 79280 P, Boett nr. 8110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62590-OP4/632 P, cert, maj 2006, box, ytterkartong.

38 000 kr

Utrop: 32 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Geneve, Heritage, Black Bay (220m:660ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. J609124, Ref nr. 79220R, Boett nr. 8380, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 95740-FZ, NATO-band, cert, december 2012, box, ytterkartong.

22 500 kr

Utrop: 23 000 kr

DULFI, Chronograph, "Telemetre", Cal Landeron 48, kronograf, herrur, 36 mm, doublé (12 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, tygband, ca 1960.

2 500 kr

Utrop: 2 700 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. X466360, Cal 3135, Verk nr. 6304680, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-R7/455 B, ca 1993.

38 500 kr

Utrop: 38 000 kr

ZENITH, El Primero, Rainbow, "Tachymetre", Cal 400, Boett nr. 15/02-460-400, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1995.

16 400 kr

Utrop: 17 000 kr