241 - 260 av 301
1...121314...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021

Klubbad för

HÄNGE, 14K guld/silver, emaljägg, blå sten, Ryssland, höjd 20 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-Cr/VS-SI, safirer, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, safirer med nagg.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, förgyllt silver, emalj, odlade pärlor, ametister, troligen Ungern, längd 41,5 cm, vikt 64,0 g, en ametist har liten skada samt nagg på några ametister, pärlor och emalj.

3 100 kr

Utrop: 3 400 kr

ARMBAND, förgyllt silver, emalj, odlade pärlor, ametister, troligen Ungern, längd 20,5 cmvikt 46,3 g, en pärla saknas samt nagg på några ametister, pärlor och emalj.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,74 ct, ca TW(G)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, flera större nagg på kronan, nagg på kuletten.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, 34 brljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 10 400 kr

HELALLIANSRING, platina, 25 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,7 g, två diamanter har skador, några stenar rör sig i fattning.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 4,20 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 3,8 g, stift, akvamariner med små nagg.

Utrop: 8 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 2,48 ct, 3 briljanter ca 0,07 ctv, ca W-Cr/SI, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 3,4 g, en diamant skadad.

Utrop: 5 800 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 3,37 ct, 9,99x7,00x5,15 mm, ursprung Sri Lanka, nagg och inneslutningar når ytan.

Utrop: 3 300 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,80 ct, 8,03x6,66x5,62 mm, ursprung Sri Lanka, liten skada på paviljongen, nagg och inneslutningar når ytan.

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 1,85 ct, 7,10x5,96x4,60 mm, ursprung Sri Lanka, lätt slitna fasettkanter.

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD STJÄRNSAFIR, cabochonslipad, 5,14 ct, 8,63x7,28x7,29 mm, blå, ursprung Sri Lanka.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Safirer

ROSA SAFIR, kuddslipad, 2,56 ct, 6,97x6,48x5,93 mm, ursprung Sri Lanka, nagg på rondisten.

3 400 kr

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Övrigt

KRYSOBERYLL KATTÖGA, cabochonslipad, 5,57 ct, 10,7x9,5x6,0 mm.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld med åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, längd 79 cm, vikt 44,4 g, går att använda som två pärlcollier varav en enkelt med guldlås på 38 cm och en med hänget på 41 cm.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld med morganit 1,49 ctv 24 briljanter 0,11 ctv TW(G)/VS

3 500 kr

Utrop: 3 700 kr

HÄNGE, 18K vitguld med 3 st lime quartz 2,73 ctv, åttkantslipade diamanter 0,05 ctv

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 10,8 mm, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, höjd 36 mm, vikt 7 g, stift.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 19 briljanter 0,20 ctv TW(G)/VS, storlek 15,5 mm

Utrop: 3 500 kr