281 - 300 av 301
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, carréslipade safirer ca 5,65 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W/SI, längd 17 cm, vikt 11 g.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipad diamant ca 5,93 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 18 cm, vikt 13,3 g.

40 000 kr

Utrop: 44 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, Ca(N)/VS2, 78 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenen har extra fasett på paviljongen och liten repa på bordet, några sidostenar har nagg.

Utrop: 24 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, stift, vikt 1,4 g, ena diamanten med nagg/natural i anslutning till en inneslutning vid rondisten.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, cordellänk, 3 stora berlocker med aventurinkvartser, turkoser och fasetterad bärnsten, Italien, berlockernas höjd ca 4 cm, längd 22,5 cm, vikt 71,5 g, plats för två till berlocker, små bucklor på länken.

Utrop: 29 000 kr

Smycken Kedja

HALSKEDJA, 18K guld, ihålig pansarlänk, bredd 5,2 mm, längd 97 cm, vikt 31,2 g.

Utrop: 13 400 kr

HÄNGE, kors, 18K guld/vitguld, Italien, mått 68x44 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 flandersslipade diamanter 1,43 ctv, TCr(I)/VS2, 2 IGI certifikat 478198208 samt 478198207, stift, vikt 1,6 g.

Utrop: 44 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 4,12 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 15 000 kr

IL GIGLIO, armband, 18K vitguld, akvamariner, längd 19 cm, vikt 6,0 g, några akvamariner med små nagg.

Utrop: 8 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, limekvarts, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca TW/SI-P, höjd 32 mm, vikt 7,5 g.

5 600 kr

Utrop: 5 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seaärlor ca 14,5 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 12,7 g, clips/stift.

9 100 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca TW(F)/SI1, 12 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 13 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,5 g, enstaka diamant med skada och nagg.

Utrop: 2 500 kr

Smycken Pärlhänge

STRÖMDAHLS, hänge, odlad pärla, ca 14x12,6 mm, höjd 22 mm, vikt 3,9 g, öppningsbar ögla.

Utrop: 2 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, ca 12,7 -12,8 mm, stift, vikt 8,6 g.

Utrop: 2 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, carréslipad smaragd, 10 briljanter ca 0,30 ctv, Stockholm 1974, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, smaragdern med skador.

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, peridoter, turmaliner, kvarts, längd 140 cm, vikt 141,9 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 12,8 -13 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, krokar, höjd 22 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 5 500 kr