41 - 60 av 265
1234...14 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 6 november 2021

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, örhängen, Fidelity, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, stift, vikt 7,9 g, endast en snurrebuss.

6 100 kr

Utrop: 4 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 10,0 mm, 40 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 21 mm, vikt 5,5 g, stift.

6 700 kr

Utrop: 3 600 kr

ELIS KAUPPI, armring, 14K guld, spektrolit, Finland 1964, ca 6x5 cm, vikt 10,8 g.

4 300 kr

Utrop: 3 900 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g, en diamant med nagg vid kuletten, några diamanter snurrar något i fattningarna.

Utrop: 37 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,11 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 6,8 g, någon enstaka diamant med nagg.

Utrop: 16 800 kr

RING, 18K vitguld, delvis matterad yta, 25 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamant med nagg.

Utrop: 5 000 kr

GEORG JENSEN, örhängen, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,4 g.

3 500 kr

Utrop: 3 300 kr

GEORG JENSEN, örhängen, nr 612C, sterlingsilver, onyx, höjd 20 mm, stift, vikt 3,7 g.

1 600 kr

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, hjärta med 28 briljanter ca 0,98 ctv, TW(G)/VS, 22 mm, vikt 4,2 g

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

OLE LYNGGARD, lås, 18K guld, diameter 10,6 mm, vikt 2,6 g, 39 st Tahitipärlor, barocka, doserade, ca 9-11,6 mm, längd 47 cm, vikt 67,8 g.

Utrop: 12 600 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 st briljantslipade diamanter ca 8,38 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 104 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 185 st briljantslipade diamanter ca 5,02 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 17,0 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 54 000 kr

SANDBERG, örhängen, 18K guld, rosa safirer, stift, höjd 22 mm, vikt 6,5 g.

5 100 kr

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W(H)/VS, kedja 44 cm, vikt 2,9 g.

5 200 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,75 ct, ca W/VVS2, Jovenia, stl 17 mm, vikt 8,2 g, etui.

17 200 kr

Utrop: 18 000 kr

HELALLIANSRING, platina, 27 briljantslipade diamanter 0,95 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g.

9 500 kr

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,36 ct, ca TW(G)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 10,1 g.

Utrop: 68 000 kr

TIFFANY & CO, ring, 18K guld, 5 fasetterade safirer ca 0,55 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 5,9 g, originaletui, safirer med nagg på kuletten samt ytskador, några diamanter med nagg på kuletten.

13 000 kr

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K guld, aventurin kvarts, Guldateljén Fryklund & Pålsson, Stockholm 1961, stl 17 mm, vikt 7,3 g, en sten sitter något löst i sin fattning.

2 900 kr

Utrop: 3 200 kr

BROSCH, silver, bergkristall, onyx, svensk importstämpel, mått 52x26 mm, vikt 16,6 g.

900 kr

Utrop: 900 kr