1 - 20 av 301
123...16 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 29 januari

Aktuell budnivå

TENNISARMBAND, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,67 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 10,3 g, flera diamanter med nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 43 000 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.

19 000 kr

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld med oval rubin 0,60 ct, 18 briljanter 0,24 ctv W/SI, storlek 16,75 mm , vikt 4,1 g

Inga bud

Utrop: 7 400 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, 16 st baguett och prinsesslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 43-46 cm, vikt 4,9 g, mindre nagg på rondister.

Inga bud

Utrop: 8 800 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 59 st briljantslipade diamanter ca 5,30 ctv, ca TW-W/SI, längd 18 cm, vikt 10,1 g, några diamanter med nagg på kulett samt ytdefekter.

Inga bud

Utrop: 45 000 kr

Lägg bud

ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.

Inga bud

Utrop: 2 700 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 2,1 g.

Inga bud

Utrop: 3 300 kr

Lägg bud

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, enstaka med mindre nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, 2 st rosenslipade diamanter ca 0,98 ctv samt 60 st 8kant slipade diamanter ca 0,51 ctv, ca W-Cr/VS-SI, 2 hängen, längd 40 cm, vikt 5,0 g.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TW/VS1, 20 safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 73 st briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,1 g.

26 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, vikt 4,1 g.

Inga bud

Utrop: 11 800 kr

Lägg bud

GEORGE LEDERMAN, älg, 18K guld/vitguld, matterad yta, rubiner, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, stämplad Craig Drake, New York, mått 44x31 mm, vikt 20,6 g.

Inga bud

Utrop: 9 900 kr

Lägg bud

BROSCH, 18K guld, cabochonslipad ametist, odlade pärlor ca 2,5-4 mm, mått 12,4x4,5 cm, vikt 4,1 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K guld/platina, rosenslipade diamanter, odlad pärla ca 3,3 mm, längd 42,5 cm, vikt 7,2 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan och nagg.

3 600 kr

Utrop: 3 600 kr

Lägg bud

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-Cr/VS, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1964, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, två diamanter har kulettfasett.

Inga bud

Utrop: 28 000 kr

Lägg bud

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, odlade pärlor ca 4,4-5,8 mm, längd 42 cm, vikt 20,1 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

DIAMANT, briljantslipad, 0,77 ct, TCa(K)/SI1, natural vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

DIAMANT, briljantslipad, 0,91 ct, ca Light Yellow(P)/P1, låg krona och natural på kuletten.

4 200 kr

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud