281 - 299 av 299
1...131415 Gå till

Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022

Klubbad för

ENGELBERT, armband, Petit Heart, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, TW/VS, längd 17-18,5 cm, vikt 1,5 g, etui.

3 000 kr

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, silver/guld, orientaliska pärlor, droppslipade safirer, syntetiska rubiner, antik, fjärilen senare, blombukett med en fjäril, höjd 50 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 4 000 kr

ARMRING, 14K guld, gammalslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/SI-P, säkerhetskedja, 55 x 50 mm, vikt 14,3 g.

Utrop: 5 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, "angel skin" korall, ca 14 mm, vikt 14,6 g, stift med clips.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad gul beryll 3,02 ct, droppslipade peridoter 1,58 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 4 g, peridoterna med nagg, originaletui.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 174 briljanter ca 1,66 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd ca 14 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 18 400 kr

BROSCH, 18K guld/platina, syntetisk grön spinell, rosenslipade diamanter, längd 63 mm, vikt 4,9 g, nål i 14K guld, spinellen har små nagg, några diamanter har små skador, etui.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, öppningsbar medaljong, blå emalj, mått 47 x 25 mm, kedja 500 mm, vikt 14,7 g, små emaljskador.

Utrop: 6 600 kr

BROSCH, 18K guld, emalj, pärlor, Bernhard Rendahl, Stockholm 1848, mått 46 x 36 mm, vikt 8,9 g, små tennlödningar och lagningar, små bucklor, senare nål (ej guld).

Utrop: 3 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, mått 1,2x1,5 cm, vikt 4,5 g.

2 600 kr

Utrop: 2 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin ca 0,64 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Christian Bauer, Tyskland, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, rubiner har mindre skada och nagg.

Utrop: 3 300 kr

ARMRING, 14K guld, hematit, diamanter, Finland 1930 - tal, säkerhetskedja, 61 x 52 mm, vikt 12,6 g.

Utrop: 4 500 kr

Utrop: 7 700 kr

TIFFANY & CO, hänge med kedja, Open heart pendant, 18K guld, Elsa Peretti, längd 76 cm, vikt 14,5 g.

Utrop: 13 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, mindre briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 2,2 g, en av de större diamanterna med mindre nagg vid kuletten samt några mindre diamanter med mindre nagg.

Utrop: 7 900 kr

BROSCH, 18K guld, rosenstenar längd 6,8 cm, CG Hallberg, Stockholm 1918, vikt 5,8 g, etui.

Utrop: 2 800 kr

ENGELBERT, carmoséring, 18K vitguld, ovalfasetterad rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g. Rubin med nagg vid bordet.

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, huggies, höjd 25 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 11 800 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 7 900 kr