1 - 20 av 332
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, varav mittstenen ca 0,17 ct, ca TW-W/VVS-SI, storlek 17,25 mm, vikt 2,9 g, mittstenen med skada på rondist och nagg på kulett.

Utrop: 8 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 16 mm, vikt 2,5 g.

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors 12 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,5 g.

Utrop: 6 800 kr

COLLIER, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct ca W/SI, längd 39 cm, vikt 7,9 g, nagg på kuletten.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld, 34 briljanter ca 0,37 ctv, TW-W(G-H)/SI, diameter ca 2 cm, vikt 3,2 g.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,31 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, diameter ca 1 cm, huggies, vikt 1,9 g.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, ca 8,25 mm, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Wilhelm Harbeck, Stockholm 1947, höjd 21 mm, vikt 4,8 g, skruvmekanism.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade barocka sötvattenspärlor, höjd 34 mm, krokar, etui.

2 100 kr

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, ovalslipad ametist 7,94 ct, briljantslipade diamanter 1,06 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 18,9 g.

Utrop: 14 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljanter ca 0,44 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten med nagg.

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 18K guld, odlad pärla ca 8,8 mm, 39 antik-, gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa/VS-P, längd 49 mm, vikt 9,9 g, flera diamanter med skador och nagg.

Utrop: 16 000 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, kuddslipad safir ca 4,67 ct, 16 gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, en sten P, Stockholm 1948, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g, safiren har ett litet nagg på rondisten.

Utrop: 30 000 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCr(I)/P1, 170 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TCr-Cr/SI, längd 6,5 cm, vikt 18,5 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 20 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, lapis lazuli, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, Guldvarufabriken, Helsingborg 1996, stl 20,5 mm, vikt 20,3 g.

Utrop: 11 000 kr

RING, ormar, 18K guld, rubiner, stl 16 mm, vikt 8,3 g, rubinerna har nagg och slitna fasettkanter.

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr

SYSKONRING, 18K guld, kuddslipad blå safir, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TWG)/SI1, 8 gammalslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, safir med slitna fasettkanter och skada, diamant med ytliga inneslutningar som bryter igenom ytan samt naturaler kring rondisten, varav ena är en större inverterad natural.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,83 ct, svart emalj, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g.

Utrop: 9 600 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, vita stenar, syntetiska spineller, odlade pärlor, Börje Berglund Ab Hovjuvelerare, Linköping 1961, innerdiameter 13 cm, vikt 106,0 g, skador och sprickor vid enstaka lödningar.

2 700 kr

Utrop: 3 000 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, ametister, odlade pärlor, Alton, Falköping 1968, innerdiameter ca 7 cm, vikt 69,4 g, en pärla saknas.

3 000 kr

Utrop: 1 600 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver delvis förgyllt, syntetiska rubiner, bergkristaller, Einar Bohlin, Linköping 1957, innerdiameter ca 43 mm, vikt 86,0 g.

2 200 kr

Utrop: 2 200 kr