1 - 20 av 321
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2022

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv W-TCr/VVS-VS, stift, vikt 2,8 gram.

7 500 kr

Utrop: 8 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir ca 0,95 ct, rubin ca 0,90 ct, droppslipad diamant ca 0,34 ct, ca TCa/SI, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, droppformad färgad pärla, längd 39-42 cm, vikt 7 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad svart diamant ca 7,8 ct, droppslipad diamant ca 0,35 ct, ca Cr/SI, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, kedja i platina, längd 44 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 16 600 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 18K guld, rubiner, odlade pärlor, pärlor ca 3,5-4,8 mm, frankrike, signerad 115247, längd 17 cm, vikt 24,4 g.

4 500 kr

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, 19,2K guld, fågel, grön emalj, rubin, åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, Portugal, mått 15x33 mm, vikt 5,3 g.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMRING, 18K guld, smaragder ca 10,00 ctv, innermått 52x52 mm, vikt 12,5 g, en skadad smaragd, flera smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.

5 100 kr

Utrop: 5 000 kr

CAMÉBROSCH, 14K guld som är förgylld i 20K, mått 70 x 57 mm, vikt 24,2 g.

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K guld, blå safirer, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, W/SI, stl 15,5 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,77 ct, ca R(D)/SI1, 56 briljantslipade diamanter 0,63 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,66 ct, Fancy Dark Yellowish Brown/SI2, troligen behandlad,12 prinsesslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, inre ringskena, gravyr, mittstenen med nagg på rondisten.

Utrop: 23 000 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,39 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3,8 g, rubinen med inneslutningar som når ytan.

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca TW(G)/P1, slöja, stl 17 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 13 400 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ljusblå safir ca 1,69 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca W/VS-SI, höjd 20 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 8 900 kr

HÄNGE, 18K guld, droppslipad diamant ca 3,06 ct Yellowish Greenish Brown/P1, dimmig, 23 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, höjd 2,2 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 16 600 kr

CAMOSÈRING, 18K guld, blå safir ca 1,10 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,02 ct, ca TCa(K)/VS2, 22 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, flera baguetteslipade diamanter med nagg, mittstenen med natural och nagg på rondisten.

Utrop: 25 500 kr

ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCa(K)/SI1, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Stockholm 1952, stl 18,25 mm, vikt 7,0 g, storleksändrad, mittstenen har nagg på kuletten och rör sig i fattningen.

Utrop: 34 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,28 ctv, ca River-TCr/VVS-SI, längd 18,5 cm, vikt 8,4 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 29 000 kr

COLLIER, 3-radigt, korall ca 4,5-5,5 mm, lås i 18K guld, Lars Larsson & Co, Göteborg 1884, längd 41 cm, vikt 55,2 g.

2 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/VS-SI, Amie Lundberg, Stockholm 1977, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g, mittstenen är ca 0,51 ct.

8 500 kr

Utrop: 9 400 kr