301 - 317 av 317
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022

Klubbad för

CARMOSÈRING, 16K guld, delvis rodierat, ovalslipad mörkblå safir ca 1,50 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, en diamant har liten skada, safiren har nagg.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 10 mm, vikt 2,9 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

COLLIER, kulor, granater, svagt doserade, lås i 18K guld, med granat, längd 50 cm, vikt 28,8 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 1,0 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS-VS, Stockholm 1993, stl 16,25 mm, vikt 5 g, rubinen med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, opal ca 3,16 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI,stl 16,75 mm, vikt 4 g.

10 000 kr

Utrop: 8 800 kr

RING, 14K guld, carréslipade blå safirer, 21 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 9 400 kr

RING, 14K vitguld, 8 rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 14,25 mm, vikt 5,0 g, storleksändrad.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 5,00 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och kuletten sticker in i ringskenan.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld, ametist, granat, blå topas, citrin, peridot, rosenkvarts, briljanter ca 0,26 ctv, stl 18 mm, vikt 5,9 g.

5 800 kr

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad tanzanit 9,08 ct, tanzaniter 1,26 ctv, briljanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,4 g, originalask.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad prehnite 6,45 ct, turmaliner 1,88 ctv, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 5 g, originalask.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, rosa turmaliner 0,70 ctv, gröna turmaliner 0,60 ctv, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, Mandelstam, höjd 28 mm, vikt 8,1 g, stift, originalask.

12 800 kr

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad phrenite, gröna turmaliner 0,65 ctv, rosa turmaliner ca 0,45 ctv, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, Mandelstam, höjd 26 mm, vikt 4,9 g, stift, originalask.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

ARMRING, 18K vitguld, 32 baguetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-SI, ca 62x54 mm, vikt 24,2 g, någon enstaka diamant sitter något snett i fattningen.

Utrop: 54 000 kr

ARMBAND, 18K guld, modifierad pansar, 15 baguetteslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW/VVS-VS, carréslipade smaragder, längd 18,5 cm, vikt 50,0 g, smaragder med mindre nagg, någon enstaka smaragd med skador.

Utrop: 37 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 17 200 kr

COLLIER, 18K guld, korall, diamant ca 0,03 ct, längd 42 cm, vikt 6,8 g.

Utrop: 3 200 kr