361 - 372 av 372
1...171819 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, rosa safir ca 0,60 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, Schöttle, Köping 1975, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, safiren med nagg och slitna fasettkanter, enstaka diamanter med skador och nagg.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, cabochonslipade safirer, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 45 cm, vikt 7,1 g

Utrop: 3 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovala south sea pärlor ca 14x12 mm, briljanter ca 1,22 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 5 cm, vikt 17,7 g, en diamant med skada, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 24 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,90 ct, Cr(J)/SI2, GIA dossier 2195387261, längd 40 cm, vikt 2,8 g, inverterade naturaler vid rondisten.

Utrop: 21 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW(G)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g, gravyr.

Utrop: 9 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-TCa/P, diameter 21 mm, stift, vikt 5,8 g., fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 10 600 kr

RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 4,14 ct, ca Light Brown/P2, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 8,5 g, mittstenen har inverterad natural och nagg i anslutning till inneslutning på rondisten, enstaka sidostenar har nagg.

Utrop: 66 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, vikt 4,6 g, huggies.

Utrop: 10 000 kr

STIGBERT, collier, 18K guld, bergkristall ca 50,0 ct, Engelbert , Stockholm 1947, längd 62 cm, vikt 23,9 g, bergkristallen med nagg på ena hörnet.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 20 mm, vikt 3,2 g, stift.

Utrop: 7 200 kr

ARMRING, 18K guld / sterlingsilver, hexagonformad, om den hade varit rund så hade den inre omkretsen varit ca 19 cm, vikt 52,1 g, engelska stämplar.

Utrop: 7 200 kr

HÄNGE, kors, 14K guld, delvis rodierat, 111 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, mått 51x26 mm, vikt 11,5 g, flera diamanter har nagg och små skador.

Utrop: 10 000 kr