1 - 20 av 324
123...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, cabochonslipade smaragder ca 4,92 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca Tcr-TCa/SI-P, höjd 15 mm, vikt 5,3 g, stift.

13 600 kr

Utrop: 15 000 kr

BROSCH, 18K vitguld/platina, rosett med gammal - och rosenslipade diamanter, A. W Andersson, Helsingborg 1927, längd 6,7 cm, vikt 6,6 g, originaletui.

4 100 kr

Utrop: 4 200 kr

ENSTENSRING,18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,21 ct, ca Cr(J)/SI1, guldsmeden Manuel, stl 16,75 mm, vikt 14,6 g, inneslutning som når ytan, mindre nagg på kuletten, slitage på ringskenan, originaletui.

34 000 kr

Utrop: 38 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,91 ctv, ca TW/VS, guldsmeden Manuel, stl 16,5 mm, vikt 9,3 g, originaletui.

22 000 kr

Utrop: 25 000 kr

A.P. SHAPS, enstensring, Tulip , 18K guld, smaragdslipad diamant 2,00 ct, River(E)/VVS1, GIA certifikat 6183456095, Stockholm 2021, stl 17,5+ mm, vikt 3,1 g, certifikat, originaletui.

Utrop: 290 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 14 mm, huggies, vikt 2,1 g.

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g, en diamant har liten skada på paviljongen och några har små nagg på kuletten.

Utrop: 7 800 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, vikt 2,1 g.

4 700 kr

Utrop: 5 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, vikt 5,1 g.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g, gravyr.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,6 g.

Utrop: 8 800 kr

ARMRING, förgyllt silver, ametist, fröpärlor, troligen Wien, Österrike, tidigt 1900-tal, innermått 50x58 mm, vikt 21,0 g, ametisten har mindre nagg.

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, förgyllt silver, ametist, fröpärlor, troligen Wien, Österike, tidigt 1900-tal, mått 22x60 mm, vikt 11,9 g, ametisten har mindre nagg.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g,

Utrop: 6 400 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, skadad, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4 g.

7 800 kr

Utrop: 6 800 kr

HÄNGE, guld, smaragder, höjd 47 mm, vikt 9,7 g,

6 100 kr

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 2 briljant - och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, 12 safirer ca 0,93 ctv, vikt 3,1 g, stift, öglor för påhäng, några safirer med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, silver, 18 briljanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 4,3 g, någon enstaka diamant med nagg.

9 200 kr

Utrop: 9 500 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, 64 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, längd 18,5 cm, vikt 33 g, två diamanter saknas.

Utrop: 16 600 kr