1 - 20 av 305
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022

Klubbad för

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad rosa turmalin ca 0,73 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,4 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,3 g, någon diamant med naturlig hålighet.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca Crystal(J)/SI1, infattad med 4 klor och omgiven av 56 briljanter ca 0,47 ct totalt (44 x ca 0,01 ct/st och 12 x ca 0,0025 ct/st) ca TW-W/SI, ringstorlek 16,5 mm, vikt 2,7 g, inga stämplar.

Utrop: 25 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,71 ct, ca TW(G)/P1, slöja, stl 17 mm, V=4,8 g.

Utrop: 12 600 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 10,13 ct, Welo, Etiopien, färgspel med mycket rött mot en brun bakgrund, 16,8 x 14,0 x 8,8 mm.

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ljusblå hjärtslipade syntetiska spineller ca 2,40 ctv, några få svagt slitna fasettkanter, clips/stift, vikt 14,05 g.

Utrop: 7 800 kr

BROSCHNÅL, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, 6 dia ca 0,02 ctv, L=5,5 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 9 600 kr

W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, emalj, höjd 2,4 g, vikt 4,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 200 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,71 ct TW(G)/SI2, GIA report Nr 1268633049, numret inskrivet med laser på rondisten (delvis dolt under en klo) stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, stämplad 18K.

16 800 kr

Utrop: 19 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g, en diamant med inverterad natural vid rondisten.

Utrop: 9 100 kr

ARMBAND, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, mått ca 13 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,1 g.

5 100 kr

Utrop: 4 100 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, 12,48 ct, triangulär form, Welo, Etiopien, färgspel i mestadels grönt och orange mot en vit transparent bakgrund, 24,2 x 13,1 x 9,0 mm.

Utrop: 2 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.

Utrop: 7 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, opal ca 38x 21,7x10,5 mm, baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, caW/VS, höjd 52 mm, vikt 17,7 g, opalen med sprickor.

Utrop: 14 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g.

Utrop: 8 700 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har mjölkig ton och nagg i anslutning till en inneslutning vid rondisten.

Utrop: 12 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,32 ct, ca TW/SI2, vikt 0,7 g.

3 900 kr

Utrop: 4 200 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/SI-P, längd 38 cm, vikt 17,8 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 800 kr

ARMBAND, 18K guld, åttkantslipade diamanter 0,27 ctv, ca W/SI-P, längd 18 mm, vikt 8,5 g.

Utrop: 4 400 kr