41 - 60 av 103
1234...6 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 12 november 2022

Klubbad för

Klockor Universal

UNIVERSAL, Genève, Tri-Compax (Swiss), "Base 1000", Cal 481, Verk nr. 220441, Ref nr. 22258, Boett nr. 1043658, kronograf, herrur, 34,5 mm, stål (Enversteel), manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, läderband, ca 1944.

30 500 kr

Utrop: 19 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 335 SC, Serie nr. 1425669, Ref nr. 3800/1, Boett nr. 2826710, herrur, 37 x 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, längd 182 mm, fabriksservad augusti 2022, "Extract from the Archives", såld 6 september 1986, serviceetui.

450 000 kr

Utrop: 410 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss), Chronometer, Ref nr. 16753, Serie nr. 7204369, Cal 3075, Verk nr. 0614786, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, utbytt urtavla/visare (Luminova), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78.363.18-I11/480, ca 1984.

76 000 kr

Utrop: 55 000 kr

CARTIER, Tank Américaine, Cal 120 (ETA 2000), Boett nr. CC108251 / 1740, herrur, 26,6 x 36,5 (45,1) mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, totalvikt 170,5 gram, ca 2000.

96 000 kr

Utrop: 67 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss Made T), "Tridor", Chronometer, Ref nr. 18039B, Serie nr. 8651010, Cal 3055, Verk nr. 1450013, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K rött/vitt/gult guld, automatisk, safirglas, dag, datum, diamanturtavla (8 st. diamanter + 2 st. baguetter), servicebehov, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8285-I-548/55, totalvikt 160,9 gram, ca 1985.

126 000 kr

Utrop: 125 000 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, "Tg 195" (T Swiss Made T), "Tre kronor", Cal 2225, Serie nr. 962344, Boett nr. 57/2541 / 30/2, militärmodell, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, utbytt urtavla (senare Tritium), fasta bandstift, NATO-band, ca 1957.

26 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Cosmograph, Daytona (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16518, Serie nr. N406278, Cal 4030, Verk nr. 57111, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, servicebehov, utbytt urtavla (Luminova), läderband, viklås, Ref nr. 16518-R, ca 1993, box (ej tidsenlig), ytterkartong.

170 000 kr

Utrop: 145 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 324 S C, Serie nr. 5932114, Ref nr. 7118/1200R-001, Boett nr. 6091786, damur, 35,2 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas (repor), datum, briljantkrans (56 st. TW/VVS, ca 0,707 ctv), glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A395AAPS, totalvikt 160,1 gram, cert, december 2015, box, ytterkartong.

CARTIER, Panthère, Cal 157.06, Boett nr. 1280 2 / MG255350, damur, 21,5 x 22 (30) mm, 18K guld, quartz, safirglas, diamantkrans (36 st. TW/VVS, ca 0,36 ctv), briljant på kronan, originallänk med diamanter (38 st. TW/VVS, ca 0,38 ctv), viklås, längd 175 mm, totalvikt 72,1 gram, ca 1995.

165 000 kr

Utrop: 39 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Golden Ellipse, Cal 310 SC, Serie nr. 1441733, Ref nr. 3734/1, Boett nr. 2822362, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, längd 180-185 mm, totalvikt 87,8 gram (inklusive 2 st. separata länkbitar), ca 1985.

Utrop: 52 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, "Rehaut RRR", Ref nr. 14060 M, Serie nr. G098778, Cal 3130, Verk nr. 3 3214843, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, Fliplocklänk (se fördjupad information), Ref nr. 93150, viklås (utbytt till Oysterlocklänk), Ref nr. 78790-S-OP5/501 B, cert, januari 2012, box, ytterkartong.

86 000 kr

Utrop: 87 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 23-300, Serie nr. 1219728, Ref nr. 3468, Boett nr. 331596, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1972.

43 000 kr

Utrop: 40 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, "Blue Ombré Dial", Chronometer, Ref nr. 128239, Serie nr. 93FF4647, Cal 3255, Verk nr. F5D83233, Boett nr. 2099, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 2 st. baguetter), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 83409-1LA/7YK, totalvikt 192,1 gram, cert, maj 2020, box, ytterkartong.

330 000 kr

Utrop: 340 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat Lady", Ref nr. 16760, Serie nr. 9625894, Cal 3085, Verk nr. 1787626, Boett nr. 16760, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-I4/502, cert (ej ifyllt), ca 1986, box, ytterkartong.

144 000 kr

Utrop: 95 000 kr

OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), "C", Chronometer, Cal 564, Serie nr. 28727076, Ref nr. BA 168.009, Boett nr. 168009 / 168017 SP, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1968, box (ej tidsenlig).

15 800 kr

Utrop: 11 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000 ft=1220 m, Swiss-T<25), s.k. "Fat Four, Mark III", "Bicchierini", Chronometer, Ref nr. 16660, Serie nr. 8173117, Cal 3035, Verk nr. 1715562, Boett nr. 16660, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, heliumventil, Fliplocklänk (2001), viklås, Ref nr. 93160-S-DE10/592 Z, ca 1984, box, ytterkartong.

94 000 kr

Utrop: 68 000 kr

ZENITH, Port Royal, Chronometre, Cal 135, Serie nr. 4663490, Boett nr. 165510, herrur, 36 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1957.

44 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ROLEX, OP Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, Ref nr. 126618LN, Serie nr. 7H46J452, Cal 3235, Verk nr. 035V91N8, Boett nr. 2378, herrur, 41 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97JA08-5TN/1HX+3XV, totalvikt 236,8 gram, cert, februari 2022, box, ytterkartong.

295 000 kr

Utrop: 300 000 kr

Klockor Universal

UNIVERSAL, Geneve, Tri-Compax (Swiss T), s.k. "Lyre Lugs", Cal 281, Serie nr. 2370986, Ref nr. 881101/01 Boett nr. 881101/01 (HF), kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, månfas, utbytt ring till slät, läderband, ca 1963.

98 000 kr

Utrop: 37 000 kr

OMEGA, Seamaster (-T Swiss Made T-), s.k. "Anakin Skywalker", "Tachymetre", Cal 861, Serie nr. 32202308, Ref nr. ST 145.0023, Boett nr. 145.023, kronograf, herrur, 44,5 x 51 mm, tungsten/stål, manuell, mineralglas, utbytta visare, originallänk, viklås, Ref nr. 1163, ca 1972.

25 500 kr

Utrop: 22 000 kr