21 - 40 av 196
123...10 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 26 november 2022

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad, 3,29 ct, TW(F)/IF, GIA certifikat 2225572666.

800 000 kr

Utrop: 900 000 kr

STRÖMDAHLS, collier,18K guld, rubiner, smaragder, safirer, 67 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 45,8 g, enstaka stenar har nagg, originaletui.

Utrop: 50 000 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 1339, 18K guld, Henning Koppel, efter 1945, 59x48 mm, vikt 24,3 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

HUGO STRÖMDAHL, ring, 18K guld, ovalfasetterad ametist ca 10,00 ct, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, Stockholm 1953, stl 15,25 mm, vikt 14,3 g, ametisten har slitna fasettkanter samt nagg.

7 200 kr

Utrop: 7 700 kr

ATELIER AJOUR, collier, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 4,45 ctv, ca TW-W/VS-SI, 2 ovalslipade safirer ca 1,79 ctv, 2 ovalslipade gula safirer ca 3,14 ctv, 3 ovalslipade rosa safirer ca 3,61 ctv, ovalslipad rubin ca 0,94 ct, 2 smaragdslipade smaragder ca 0,98 ctv, Stockholm 2018, längd 38,5 cm, vikt 56,9 g, några stenar har små nagg, originaletui.

Utrop: 80 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,39 ct, ca TCa(K)/SI1, 96 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g, mittstenen har liten kulettfasett och lätt slitage på en fasett, enstaka sidostenar har nagg.

Utrop: 120 000 kr

ENGELBERT, armring, Absolutely Knot Pavé, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, TW/VS, 59x52 mm, vikt 11,6 g, originaletui.

32 500 kr

Utrop: 25 000 kr

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Stjärna, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, höjd 21 mm, vikt 17,2 g. Odlade pärlor medföljer, ca 9,5 -10,0 mm, dobbar, ej Lynggaard, längd 92 cm inklusive låset, enstaka pärlor med slitage.

36 500 kr

Utrop: 35 000 kr

BROSCH, hästsko, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW/VVS, höjd 43 mm, vikt 13,2 g, enstaka diamanter har mindre nagg, etui.

Utrop: 34 000 kr

ARMBAND, platina, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/VS1, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr-TCa/SI, gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, 1920/30-tal, längd 18 cm, vikt 14,6 g, säkerhetskedja, omarbetad, några av sidostenarna har nagg och små skador.

37 500 kr

Utrop: 40 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad turmalin ca 9,00 ct, briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 14,2 g, turmalinen har mindre nagg.

Utrop: 45 000 kr

GAUDY, collier, 18K guld, Stockholm 2004, längd 40 cm, vikt 108,7 g, originalpåse.

Utrop: 55 000 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 2,01 ct, TW(G)/SI2, GIA certifikat 12402016, stl 18 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 170 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, Mobil, silver, rutilkvarts, vikt 72,5 g. (d)

68 000 kr

Utrop: 33 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, collier, Forget me knot,18K guld, diameter 12,5 cm, vikt 14,5 g. (d)

20 500 kr

Utrop: 10 000 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, Forget me knot, 18K guld, diameter 60 mm, vikt 5,9 g (d).

11 600 kr

Utrop: 4 000 kr

GEORG JENSEN, kandelabrar, ett par, nr 1087, sterlingsilver, Søren Georg Jensen, höjd 18 cm, bredd 13,5 cm, vikt 1661,9 g, små bucklor och repor samt en liten skada i nederkant.

Utrop: 80 000 kr

OLE LYNGGAARD, kedja, 3-radig, 18K guld/vitguld, längd 79 cm, vikt 58 g, lås i 18K guld, hjärtslipad akvamarin ca 5,50 ct, höjd 14 mm, vikt 5,8 g, avtagbart hänge i 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, Charlotte Lynggaard, höjd 30 mm, vikt 17,6 g, akvamarinen har mindre nagg.

47 000 kr

Utrop: 50 000 kr

SANDBERG, ring, Supercocktail,18K vitguld, prasiolit, 14 briljantslipade diamanter 0,52 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g.

16 000 kr

Utrop: 16 000 kr

SANDBERG, hänge med kedja, Marguerite, 18K vitguld/guld, grå månsten, coffee diamanter ca 2,34 ctv, längd 44-51 cm, vikt 39,8 g.

25 500 kr

Utrop: 27 000 kr