21 - 40 av 163
123...9 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2022

Klubbad för

BREITLING, SuperOcean (1000/3300 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 407701, Serie nr. 407701, Ref nr. A17340117, Boett nr. 1201 B5, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, heliumventil, Professionallänk I (se fördjupad info), viklås, Ref nr. S 4300, cert, augusti 2001, box, ytterkartong.

11 000 kr

Utrop: 9 200 kr

SEIKO, Astron GPS Solar, Cal 8X22, Serie nr. 660282, Ref nr. SSE085J1, Boett nr. 8X22-0AG0--2, herrur, 46 mm, titan, quartz (Solar), safirglas, datum, världstider, originallänk, viklås, cert, september 2020.

7 000 kr

Utrop: 7 200 kr

Klockor Hermès

HERMÈS, Paris, Clipper, Serie nr. 321525, damur, 24 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerard originallänk, cert (ej komplett), ca 1991, box.

4 000 kr

Utrop: 4 200 kr

must de CARTIER, Must 21, Cal 90, Boett nr. 1340 / PL230481, damur, 28 mm, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk (170 mm), viklås, Ref nr. UFFA, ca 1996.

7 000 kr

Utrop: 7 500 kr

JAEGER-LE COULTRE, "Powerwind", "Jumbo", Cal 481, Serie nr. 908515, Ref nr. E 373, Boett nr. 572713 A, herrur, 37 mm, 18K guld, hammarautomat, plexiglas, gångreservsindikator, skadad urtavla, skadad boett (böjda bandhorn), läderband, ca 1952.

11 200 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Hamilton

HAMILTON, herrur, 34 mm, Cal 661, Boett nr. L773898 / K202, 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i 14K guld, ca 1956.

4 200 kr

Utrop: 3 900 kr

OMEGA, Seamaster, Calendar, Cal 562, Serie nr. 17292627, Ref nr. CK 14701, Boett nr. 14701 1 SC (C.B), herrur, 33,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, defekt (akut servicebehov, rost) ca 1960, metallänk ej original.

2 900 kr

Utrop: 1 500 kr

Klockor Ebel

EBEL, Sport Classic Lady, Boett nr. 152618592 / 1090124, damur, 27 mm, stål/guld, quartz, safirglas, briljantkrans (45 st. TW/VVS, ca 0,32 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0895, ca 1995.

Utrop: 6 400 kr

Klockor Hamilton

HAMILTON, Khaki, Navy Frogman, Cal ETA 2895-2, Boett nr. H774450, herrur, 40 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband (defekt, se fördjupad info), originalspänne i titan, ca 2010.

3 300 kr

Utrop: 2 400 kr

BREITLING, Pluton, (Navitimer 3100), Cal B232, Serie nr. 44717, Ref nr. A51037, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, mineralglas, analog/digital (defekt, se fördjupad information), alarm, skadad urtavla, OBS: defekt tryckknapp, originallänk, viklås, ca 1992.

3 300 kr

Utrop: 3 200 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Co, Genève, "Bailey Banks & Biddle Co, Philadelphia", fickur, 47,5 mm, Serie nr. 181211, Boett nr. 181211, 18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, urverk signerat Patek Philippe & Co, urtavla/boett/urverk signerat Bailey Banks & Biddle co (se fördjupad info), gravyr, monogram, bucklor, ca 1915.

24 000 kr

Utrop: 15 000 kr

OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 23269935, Ref nr. JD 135.0012, Boett nr. 135.012, herrur, 32,5 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, ca 1966, metallänk ej original.

3 800 kr

Utrop: 1 800 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 057.06, Boett nr. 51275 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas (skadat), läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.

5 400 kr

Utrop: 4 700 kr

Klockor Heuer

HEUER, kronograf (defekt), s.k. "Big Eyes", Cal Landeron 13, Serie nr. 401887, Ref nr. 2406, Boett nr. 52507, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, relumad visare, skadad urtavla, defekt (servicebehov), boett signerad E.Heuer & Co, NATO-band, ca 1945.

14 000 kr

Utrop: 11 000 kr

OMEGA, Seamaster (-T Swiss Made T-), Cal 600, Serie nr. 21473448, Ref nr. ST 135.0005, Boett nr. 135.005 (SGR), herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadade visare (målade), läderband, ca 1964.

2 600 kr

Utrop: 1 600 kr

OMEGA, Genève (T-Swiss Made-T), Cal 613, Serie nr. 34643757, Ref nr. ST 136.0041, Boett nr. 136.041 (LL), herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972, metallänk ej original.

2 500 kr

Utrop: 1 800 kr

INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 36,5 mm, Cal 89 (Inca), Serie nr. 1273662, Boett nr. 1295902, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (böjda horn, se bild), läderband, ca 1952.

11 600 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Piaget

PIAGET, Polo S, "Grey Dial", Cal 1110P, Serie nr. 1171189, Ref nr. G0A41003, Boett nr. P11268, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. BBXD-P11274, ca 2018, box, ytterkartong.

62 000 kr

Utrop: 49 000 kr

DODANE, Type 11, "Mirage", panelur, Cal Valjoux 551, Verk nr. 8589, Boett nr. 892200, 59 x 72 mm, kronograf, svart metall, mekaniskt, defekt, OBS: saknas delar, ca 1970.

Utrop: 1 100 kr

Klockor Lemania

LEMANIA, "Draken" (Saab 35), Cal LWO 7545, Verk nr. 2336904, Boett nr. M 3444-145010 / 193, kronograf, panelur, 60,5 mm, svart eloxerad metall, 8-dagarsverk, sekund-minuträknare, ca 1965.

5 300 kr

Utrop: 3 200 kr