21 - 40 av 341
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 19 november 2022

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, diamanter med brännmärken.

Utrop: 6 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,78 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, längd 38 cm, vikt 6,5 g, diamant med kulettfasett, låset är något trögt.

Utrop: 36 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 11 ovalslipade behandlade rosa safirer ca 4,40 ctv, 195 briljantslipade diamanter ca 0,97 ctv, ca TW-TC/VS, längd 17,5 cm, vikt 21,6 g.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, droppslipade rubiner ca 0,50 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 15,1 g, stift med clips, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 8 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 7 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 12 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, 9 ovalslipade blå safirer ca 5,92 ctv, 192 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv enligt gravyr, ca W-TCa/SI, längd 41/43,5/46 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med ytdefekter.

Utrop: 24 500 kr

8 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,65 ctv, ca TCr-TCa/VVS-VS

Utrop: 7 800 kr

12 DIAMANTER, briljantslipade ca 0,96 ctv, ca W-TCa/VVS-VS

Utrop: 11 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 6,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,8 g, smaragden har interna sprickbildningar varav vissa öppnar sig vid ytan, några av diamanterna har mindre nagg.

12 400 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K guld, blå safir ca 0,75 ct, 14 rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1929, stl 17 mm, vikt 1,9 g, safiren har sltage och nagg.

6 100 kr

Utrop: 3 500 kr

COLLIER, 18K guld, antikt, längd 44 cm, vikt 10,9 g, något bucklig.

Utrop: 6 200 kr

BROSCH, 18K guld, opal, fröpärlor, G Dahlgren & Co, Malmö 1972, mått 40 mm, vikt 3,1 g.

2 400 kr

Utrop: 2 200 kr

KAFFEKANNA, silver, handtag i svart trä, på välvd fot, lock med knopp i form av ros, Johan Olof Östlund, Gävle 1849, höjd 27 cm, vikt 840,6 g, gravyr.

Utrop: 4 200 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,31 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 67 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,26 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 14,0 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.

59 000 kr

Utrop: 65 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 10 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 10 600 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g,

Utrop: 10 600 kr

HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 35x30 mm, längd 40,5 cm, vikt 11,7 g, några diamanter har nagg.

4 900 kr

Utrop: 5 600 kr