1 - 20 av 620
123...31 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022

Klubbad för

STRÖMDAHL, carmoséring, 18K vitguld, behandlad ovalslipad rubin ca 1,08 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1986, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, rubinen har nagg.

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, hjärtslipad syntetisk rubin, syntetiska rubiner, gammal- och rosenslipade diamaneter, längd 58 mm, vikt 8,6 g, en av de mindre syntetiska rubinerna och en rosenslipad diamant är skadad.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 204 briljantslipade diamanter ca 3,45 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22,5 g.

Utrop: 71 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 28 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, barocka odlade sötvattenspärlor ca 23 x 18 mm, krokar, vikt 13,8 g.

1 800 kr

Utrop: 1 100 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 15,9 g, några diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 73 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserat, trädd på vajer, lås i sterlingsilver, längd ca 46 cm.

400 kr

Utrop: 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,2 g.

6 000 kr

Utrop: 6 500 kr

DAVID ANDERSEN, smyckeset, armband, örhängen, collier, förgyllt sterlingsilver, emalj, längd armband 17,5 cm, längd collier 37 cm, går att koppla ihop armbandet med collieret.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

Smycken Kedja

KEDJA, 18K guld, ärtlänk, Carl Wilhelm Troselius, Stockholm 1838, längd 63 cm, vikt 25,4 g.

12 400 kr

Utrop: 12 400 kr

ALTON, armring, 18K guld, öppningsbar, odlade pärlor, Falköping 1964, innermått 17,5 cm,vikt 12,4 g. nr 17

6 500 kr

Utrop: 5 400 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, blå safirer och månstenar ca 8,35 ctv, rosenslipade bruna, gula och gråa diamanter ca 1,67 ctv, stift, längd 42 mm, vikt 10,8 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.

7 500 kr

Utrop: 8 400 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,30 ct, triljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g, stenarna rör sig något i fattningarna, smaragden har små nagg.

Utrop: 12 400 kr

RING, 14K roséguld, ovalslipad rubin ca 0,75 ct, rosenslipad diamant ca 0,35 ct, stl 18 mm, vikt 5,3 g, rubinen har slitna fasettkanter.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, onyx och månsten ca 6,08 ctv, rosenslipade bruna, gula och gråa diamanter ca 0,76 ctv, stift, längd 55 mm, vikt 12,7 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.

Utrop: 5 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 smaragdslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TCr-TCa(I-K)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 18 400 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 101 briljantslipade diamanter ca 3,25 ctv, TW-W/VVS-VS, längd 43 cm, vikt 14,1 g.

52 000 kr

Utrop: 51 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 39/42 cm, vikt 3,2 g, några diamanter har ytdefekter.

Utrop: 7 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/SI-P, illusion plate, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, delvis rodinerad, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, 85 briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, rubinen har slitna fasettkanter, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 28 000 kr