1 - 20 av 313
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 januari

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,3 g.

25 500 kr

Utrop: 27 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad madagaskar rubin 4,40 ct, swiss- och briljantslipade diamanter 0,82 ctv, ca River-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, rubinen har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.

Utrop: 32 000 kr

CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,44 ctv, briljanter ca 0,51 ctv, ca TW-Cr/VS, ca 10,5 mm i diameter, stift, vikt 3,2 g, morganiterna har några nagg.

Utrop: 9 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/SI-P, mindre briljanter ca 0,44 ctv, mått ca 7,4x7,3 mm, stift, vikt 2,4 g, ena större diamanten har mindre nagg vid kuletten.

Utrop: 14 400 kr

ARMBAND, förgyllt silver, 12 ovalslipade cirtiner, antikt, längd 18,5 cm, vikt 20,5 g, säkerhetskedja.

4 100 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 0,28 ct, ca TW/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, antik, stl 18,75 mm, vikt 2,3 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, 18K guld, ovalslipad ljus akvamarin, orienatliska och imitationspärlor, Dahlgren & Co, Malmö 1926, längd 44 cm, vikt 3,8 g.

3 100 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld, pärla ca 4,5 mm, 10 rosenslipade diamanter, antik, Malmö, stl 18 mm, vikt 3,3 g, pärlan med slitage, slitna klor, etui.

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, 18K guld, svart emalj, orientaliska pärlor, antik, Malmö, höjd 10 cm, vikt 15,6 g, originaletui.

Utrop: 7 900 kr

ARMBAND, 18K guld, flodpärlor, graverad dekor, Stockholm 1958, längd 18 cm, vikt 21,6 g, bucklor.

10 800 kr

Utrop: 12 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,3-8,5 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 72 cm, knutet, vikt 64,0 g, i behov av omträdning.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,52 ct, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, mindre skada, gravyr.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSRING, 12K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, en diamant rör sig i sin fattning.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Kaplans Safir, Stockholm 1977, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 7 700 kr

MANSCHETTKNAPPAR OCH SKJORTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, gammalslipade och åttkantslipade diamanter, vikt 9,2 g, etui.

Utrop: 5 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter 1,31 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 15 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,50 ct ca TW(G)/SI2, 8 bagettslipade diamanter ca 0,80 ctv ca W/VS-SI, längd 38 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 10 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 2,58 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g, smaragden har natural på rondisten och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 37 000 kr