1 - 20 av 303
123...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad mörkblå safir ca 1,80 ct, briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g, safiren har små nagg, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, gammalslipad diamant ca 1,80 ct, ca TCr(I)/SI2, 2 gammalslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca Light Greenish Yellow/SI1, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,60 ctv, antik, mått 50x18 mm, vikt 8,9 g, den största diamanten har slitna fasettkanter, naturlig hålighet på kronan och liten skada vid rondisten, etui.

40 000 kr

Utrop: 45 000 kr

RING, platina, baguette diamant ca 1,50 ct, ca TCr(I)/VS2, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca River-Cr/VVS-SI, stl 20,5 mm, vikt 4,5 g, storlekändrad med vitguld, mittstenen har små nagg, några sidostenar har nagg och små skador.

Utrop: 55 000 kr

H. STERN, ring, 18K guld, turmaliner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, nagg.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

BROSCH, vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 34 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, höjd 33 mm, vikt 15,6 g, akvamarinen med visst slitage.

19 800 kr

Utrop: 17 000 kr

BROSCH, 14K guld/platina, 4 smaragdslipade akvamariner, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd 35 mm, vikt 5,1 g, nålen ej i guld.

3 200 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad citrin, Ateljé Lennart Gustafsson, Västerås 1986, stl 17,75 mm, vikt 9,1 g.

4 000 kr

Utrop: 3 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, smaragdslipade granater, mått 20,5x13 mm, vikt 10 g.

4 800 kr

Utrop: 5 500 kr

36 DIAMANTER, briljantslipade ca 1,18 ctv, ca LY/VVS-VS, diameter 2,0 mm.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner ca 2,50-3,00, ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW(G)/VS, Stockholm 1998, stift/clips, vikt 8,6 g, mindre nagg hos rubinerna.

32 500 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 1,00 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

7 100 kr

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g, en diamant har nagg vid kuletten, 2 diamanter sitter aningen löst i fattningarna.

8 500 kr

Utrop: 8 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 carréslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g, rodiering har släppt en aning på ringskenan.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, briljanter ca 0,87 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, safiren har smärre slitage och repor, några av diamanterna har skador och nagg.

Utrop: 6 700 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 19,0 mm, bredd 2,6 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg på kulett.

Utrop: 9 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 4,09 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16 cm, vikt 13,1 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.

Utrop: 64 000 kr

RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,71 ct, ca Light Yellow/VS1, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, J. Martin Johansson, Göteborg 1947, stl 15,75+ mm, vikt 4,8 g, enstaka sidostenar är skadade.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld/silver, antik- gammal- briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, Kjell Sandsborg, Uppsala 1977, stl 18,75 mm, vikt 12,6 g, omarbetad, några diamanter har skador och nagg.

Utrop: 8 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 10 600 kr