1 - 20 av 389
123...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023

Klubbad för

DIAMANT, antikt kuddslipad, 2,73 ct, TW(G)/VS2, 8,16x7,37x6,58 mm, små nagg.

112 000 kr

Utrop: 98 000 kr

ARMRING, orm, 12K guld, rubiner, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, stl 57x45 mm, vikt 17,0 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har nagg och skador.

15 200 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, ormar, 18K guld, syntetisk rubin, gammalslipad diamant, E Axelson, Stockholm 1936, stl 17 mm, vikt 6,0 g, diamant och rubin med små nagg.

6 100 kr

Utrop: 6 900 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, oktagonalt slipad, 11,50 ct, GCS report 5783-1897, ursprung Sri Lanka, 14,36x12,02x6,38 mm, kraftig färgszonering, nagg.

64 000 kr

Utrop: 34 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,75 ct, River(E)/VVS2, GIA report 2225849341.

Utrop: 230 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, kors, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 4,8 g.

5 900 kr

Utrop: 6 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 15,0 mm, bredd 1,5 mm, vikt 2,5 g.

6 400 kr

Utrop: 7 100 kr

2 RINGAR, lejonhuvuden, ena i 18K guld, svarta och vita briljanter ca 0,15 ctv, andra ringen i silver, Kå-Ce Guldsmedja, 1064 Jewellery, Stockholm, stl 18,5 mm (guld) samt 19,75 mm (silver), vikt (guld) 29,6 g, vikt (silver) 19,2 g, originalaskar.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, 14K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75+ mm, vikt 3,4 g, den större diamanten har en inverterad natural på rondisten, ask.

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K roséguld, blå safirer ca 0,56 ctv, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, safirer har slitage på fasettkanterna.

Utrop: 5 700 kr

DIAMANT, briljantslipad, 4,04 ct, Ca(N)/VS1, GIA report 2225849293, hålighet vid rondisten.

Utrop: 220 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K vitguld, square emerald cut diamant 3,49 ct, F/VVS1 exc/exc, HRD cert 170003095226, samt 4 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 720 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad alexandrit 1,80 ct, IGI certifikat D2D23602, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 15,1 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, 16 briljanter ca 0,20 ctv, stl 20,75 mm, vikt 10,2 g, några diamanter har mindre nagg och några sitter aningen snett i sina fattningar.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

MÖLLENBORG, brödkorg, silver, Stockholm 1879, ca 35,5x22,5 cm, vikt 475,4 g.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

Silver Teservis

L. A. MEYER, tekök, silver, 1900-talets första hälft, Tyskland, rechaud, mått kanna ca 26x14x15,5 cm, totalvikt 1355,4 g.

8 500 kr

Utrop: 9 500 kr

BROSCH, 18K vitguld/guld, skiva av behandlad jade, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Ca/P, ca 5x3 cm, vikt 10,9 g, nagg hos diamanter,

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,75 ct, 32 briljanter ca 0,35 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, mindre nagg hos smaragden, svaga fattningar.

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, mindre nagg hos rubiner, svaga fattningar, en diamant sitter snett i fattningen.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr