261 - 280 av 298
1...131415 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 augusti 2023

Klubbad för

RING, 18K vitguld, mabépärla ca 17,5 mm, stl 16,75 mm, vikt 9,5 g, storleksändrad.

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1966, stl 17 mm, vikt 5,0 g, storleksändrad, slitna fattningar, några diamanter med nagg.

Utrop: 5 000 kr

COLLIER, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 11,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 11,00 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 73,4 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 146 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, cabochonslipade smaragder ca 0,84 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 5,8 g, stift, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg på kuletten.

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,1 g, stift, några diamanter har ytliga inneslutningar.

Utrop: 6 400 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/SI-P, längd 38 cm, vikt 17,8 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, gröna glasstenar, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, mittstenen är ca 0,65 ct.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TCr(I)/SI1, 38 briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g, mittstenen med en innelutning som når ytan.

Utrop: 28 000 kr

Utrop: 7 700 kr

CARMOSÉRING, platina, safir ca 1,11 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 13 200 kr

RING, 14K guld, odlad pärla, granater, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, granater, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g, 1 sten har limrester.

Utrop: 4 200 kr

RING, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS-SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, skador, nagg, vikt 7,0 g.

Utrop: 41 000 kr

RING, 18K/11K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, rosenslipade diamanter, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, en rosenslipad diamant saknas.

Utrop: 3 300 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K roséguld, odlad sötvattenspärlor, ca 14 x 10,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W/VS-P, höjd 40 mm, vikt 5,7 g, en diamant saknas.

Utrop: 8 800 kr

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, droppslipade rosa tumaliner 0,74 ctv, briljanter, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 7 g, stift, originalask.

Utrop: 8 900 kr

RING, 18K guld, grön kunzite 13,18 ct, droppslipade turmaliner 0,72 ctv, diamanter, Mandelstam , stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, originaletui.

Utrop: 13 200 kr

PÄRLRING, platina, odlad pärla ca 7,3 mm, rosenslipade diamanter, onyx, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, pärlan med små ytdefekter.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,01 ct, W(H)/SI1, GIA Report No 2185623304, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g, GIA certifikat.

Utrop: 33 000 kr