1 - 20 av 105
123...6 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 4 november 2023

Klubbad för

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, s.k. "Kasparov", Cal 2385, Serie nr. 502393, Ref nr. 25860ST.OO.1110ST.01, Boett nr. 2515/E-34586, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2005, box.

295 000 kr

Utrop: 300 000 kr

OMEGA, Speedmaster Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", s.k. "Pre-Moon", Cal 861, Serie nr. 29607874, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk (fjädrande), viklås, Ref nr. 1039-2.70/516, ca 1970.

94 000 kr

Utrop: 42 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 18239, Serie nr. E779658, Cal 3155, Verk nr. 5676211, Boett nr. 18200, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, servicebehov, läderband, cert, februari 1992, box, ytterkartong.

88 000 kr

Utrop: 62 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Annual Calendar, Cal 315, Serie nr. 3134210, Ref nr. 5035J-011, Boett nr. 4154767, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag (italienska), datum, månad, 24-timmarsvisning, glasbaksida, utbytta visare, läderband, originalspänne i 18K guld, tillverkad ca 2000, cert, april 2004, box (skadad), ytterkartong.

190 000 kr

Utrop: 170 000 kr

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 2610, Boett nr. C87072 / 1845, damur, 24,7 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, längd 160 mm, totalvikt 79,8 gram, ca 1990.

70 000 kr

Utrop: 59 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 1603, Serie nr. 3690318, Cal 1570, Verk nr. D187109, Boett nr. 1603, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (1994), viklås, Ref nr. 62510H-S12/555, ca 1973.

37 000 kr

Utrop: 29 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON & CONSTANTIN, Genève, s.k. "Teardrop Lugs", Cal 458/2B, Serie nr. 464824, Boett nr. 298431, unisex, 29,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, läderband, ca 1945.

13 800 kr

Utrop: 11 000 kr

Klockor Piaget

PIAGET, damur, 24 mm, Cal 9P2, Serie nr. 7802612, Ref nr. 9706 A6, Boett nr. 315156, 18K guld/vitguld, manuell, safirglas, urtavla i Rhodochrosite, briljantkrans med rubiner (32 st. briljanter (2 st. skadade), ca TW/VVS, ca 0,64 ctv + 4 st. rubiner (2 st. skadade), integrerad originallänk (förlängd), längd 162 mm, totalvikt 59,4 gram, ca 1975.

56 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16014, Serie nr. 6178026, Cal 3035, Verk nr. 0322590, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-C/555, ca 1980, box (ej tidsenlig).

54 000 kr

Utrop: 36 000 kr

Klockor Vacheron Constantin

VACHERON CONSTANTIN, Genève, Overseas, Cal 1137, Serie nr. 5135581, Ref nr. 49150/B01A-9095, Boett nr. 1171391, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. B01/1-BR0B, ca 2008, box, ytterkartong.

132 000 kr

Utrop: 130 000 kr

Klockor Heuer

HEUER, "Luftforsvaret / Norwegian Air Force", kronograf (Flyback), herrur, 43 mm, Cal Valjoux 230 (MN), Ref nr. 1550 SG, stål, manuell, plexiglas, gravyr (S/N 9024/74), boett signerad "Heuer Leonidas SA", läderband, ca 1974.

43 000 kr

Utrop: 32 000 kr

OMEGA, damur, 17 x 17 mm, Cal 440, Serie nr. 17163789, Ref nr. OT 18743, Boett nr. 369952, 18K guld, manuell, safirglas, diamanter på boetten (24 st. ca W/VS-SI, ca 0,36 ctv), safirer på boetten (24 st.), integrerad originallänk ("Lamelles Florentin"), längd 180 mm, totalvikt 53,9 gram, "Extract from the Archives", tillverkad 23/5 1960, levererad till Sverige.

25 500 kr

Utrop: 26 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 78248, Serie nr. P183709, Cal 2235, Verk nr. A 0981922, Boett nr. 2058 / 68000, midsize, 31 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, Oysterlänk (Flushfit, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 7205A-DE10/51 B, totalvikt 94,0 gram, ca 2001, box (ej tidsenlig), ytterkartong (skadad).

66 000 kr

Utrop: 57 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Oysterdate, Submariner (100m=330ft - T Swiss T), s.k. "Mini-Sub / Snowflake", Ref nr. 9091/0, Serie nr. 886551, Cal ETA 2671, Boett nr. 9091, unisex, 31 mm, stål, automatisk, plexiglas, Oysterlänk (Folded, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 7835-B/367, längd 168 mm, ca 1977.

25 500 kr

Utrop: 26 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. W459692, Cal 2135, Verk nr. 3192489, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-W8/68 B, totalvikt 77,7 gram, ca 1996.

90 000 kr

Utrop: 47 000 kr

ROLEX, Cellini, Ref nr. 4233/8, Serie nr. M781854, Cal 1602, Verk nr. E 073334, herrur, 32,5 x 34 (40) mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, juni 2011, box, ytterkartong.

36 500 kr

Utrop: 35 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Sea-Dweller (4000ft=1220m), Chronometer, Ref nr. 116600, Serie nr. X1045394, Cal 3135, Verk nr. L6177672, Boett nr. 2440, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, svart keramisk ring (Cerachrom), heliumventil, Fliplocklänk (Glidelock), viklås, Ref nr. 97400-X7K, cert, juni 2014, box, ytterkartong.

110 000 kr

Utrop: 112 000 kr

ROLEX, OysterQuartz, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 17014A, Serie nr. W693820, Cal 5035, Verk nr. 0119332, Boett nr. 2000, herrur, 36 mm, stål/vitguld, quartz, safirglas (nagg), datum, utbytt bakboett, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 17.010 B-W9, ca 1996, ytterkartong.

48 000 kr

Utrop: 39 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, s.k. "Wide Boy", Ref nr. 1601, Serie nr. 1956147, Cal 1570, Verk nr. D298851, Boett nr. 1601 (IV.68), herrur, 36 mm, stål/rosa guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås (utbytt/senare), Ref nr. C/55, Chronometercert, maj 1969, box, ytterkartong.

48 000 kr

Utrop: 47 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Annual Calendar Complications, "Geneva Seal", Cal 315/299, Serie nr. 3605568, Ref nr. 5146P-001, Boett nr. 4386708, herrur, 39 mm, platina, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås i platina, cert, september 2011, box, ytterkartong.

250 000 kr

Utrop: 260 000 kr