21 - 40 av 147
123...8 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 november 2023

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 11,00 ct, 26 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Gunnar Fahlström, Stockholm 1989, stl 18,5 mm, vikt 11,2 g, ett par diamanter sitter löst i fattningen.

22 500 kr

Utrop: 20 000 kr

GEORG JENSEN, collier, nr 114, sterlingsilver, Soren Jensen, 1970-tal, längd 37,5 cm, vikt 138,9 g, originaletui.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1969, höjd 22 mm, stavlänk, längd 49,5 cm, vikt 31,3 g, nagg på bergkristallen, originaletui. (d)

11 400 kr

Utrop: 11 400 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 20, Drake, förgyllt sterlingsilver, inspirerad av Paolo Uccellos oljemålning föreställande "Sankt Göran och draken", signerad, Lund 1970, mått 68x46 mm, vikt 30,4 g, gravyr, originaletui.(d)

42 000 kr

Utrop: 13 600 kr

CARTIER, ring, Panthère, 18K guld, smaragder, svart emalj, ref. nr 632467, stl 55 (17,5 mm), vikt 16,6 g, emaljskador, originaletui.

63 000 kr

Utrop: 33 000 kr

CARTIER, brosch, 18K guld, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 1900-talets mitt, ref. nr 010188, diameter 24 mm, vikt 10,1 g.

10 200 kr

Utrop: 12 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, collier, 18K guld, cabochonslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VVS, ref. nr G8G4250, längd 40,5 cm, vikt 8 g.

36 000 kr

Utrop: 20 000 kr

VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, 18K guld, cabochonslipade rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VVS, ref. nr G3169G2, höjd 10,9 mm, vikt 3,5 g, stift.

22 500 kr

Utrop: 11 000 kr

RING, guld, gammalslipad diamant ca 2,00 ct, ca Ca(M)/SI1, hjärtslipad rubin och safir, stl 17,5 mm, vikt 11 g.

44 000 kr

Utrop: 40 000 kr

BUCHERER, örhängen, 18K guld, plique-à-jour, blå emalj, 34 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, diameter 19 mm, vikt 16,3 g, huggies, två emaljfält opaka.

21 500 kr

Utrop: 15 000 kr

CHOPARD, armband, Happy Diamonds, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS, stl 15, vikt 52,4 g.

43 000 kr

Utrop: 33 000 kr

ERIK KOLLIN, ring, 14K guld, gammalslipad diamant, rosenslipade diamanter, St Petersburg 1885-1899 , stl 18 mm, vikt 3,2 g, mittstenen med stora skador.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ALEXANDER TILLANDER, brosch silver/14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, rosenslipade diamanter, St. Petersburg 1900-talets början, mått 32x12 mm, vikt 3,1 g, etui.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, platina, 9 carréslipade smaragder, 10 gammal - och briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, N Johnsson & Co, längd 19 cm, vikt 14,2 g, en sliten länk, armbandet har reparerats.

13 200 kr

Utrop: 15 000 kr

COLLIER/ARMBAND, 18K vitguld, 6 navettslipade smaragder ca 3,70 ctv, 228 navett- och briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 44 cm, vikt 61,8 g, går att separera till ett armband med 90 diamanter ca 5,90 ctv, längd 17 cm, vikt 23,6 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.

122 000 kr

Utrop: 77 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/VVS2, 9 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, Erik Thomassons Guld & Juvelfirma, Stockholm 1952, stl 15,75 mm, vikt 8,3 g, tre stenar har skador.

Utrop: 33 000 kr

CARTIER, armband, Love bracelet, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter, ref. nr OG4959, stl 18, vikt 32,4 g, skruvmejsel, originaletui

112 000 kr

Utrop: 100 000 kr

CARTIER, armband, Love bracelet, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter, ref. nr OP5701, stl 18, vikt 31 g, skruvmejsel, originaletui

110 000 kr

Utrop: 100 000 kr

CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, refnr BXS730, stl 16, vikt 31,5 g, skruvmejsel, certifikat, originaletui.

Utrop: 94 000 kr

CARTIER, Love Bar Necklace, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, refnr. 0A6749, justerbar längd, vikt 10,4 g, originaletui.

19 600 kr

Utrop: 13 000 kr