61 - 80 av 593
1...345...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

W.A. BOLIN, brosch, 18K guld/platina, rubiner ca 1,50 ctv, rosenslipade diamanter, Stockholm 1945, mått 75x42 mm, vikt 20,0 g, rubinerna och diamanterna har nagg och skador.

Utrop: 11 000 kr

W.A. BOLIN, brosch, 18K guld, smaragdslipad rökkvarts ca 36,00 ct, rosenslipade diamanter, Stockholm 1957, mått 45x42 mm, vikt 25,1 g, rökkvartsen har litet nagg och repor, enstaka diamanter har nagg.

9 200 kr

Utrop: 10 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-7,0 mm, lås i 18K guld med smaragdslipad ametist ca 6,00 ct, K. Torndals Juvelerare, Stockholm 1955, längd 72 cm, vikt 20,0 g, säkerhetskedja i metall.

2 700 kr

Utrop: 1 900 kr

CLAES LILJEROTH, hänge, 18K guld/vitguld, rosenslipad diamant ca 7,3x5,8x2,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, signerad, Malmö 1993, höjd 45 mm, vikt 27,4 g, rosenslipade diamanten har inveterade naturaler och nagg. (d)

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad turmalin ca 1,40 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/SI, Lars-Ola Sellen Guldsmed, Stockholm 1971, stl 17,75 mm, vikt 8,5 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, vikt 3,4 g, stift.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomma, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 3,1 g, stift.

3 100 kr

Utrop: 2 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad smaragd, 16 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, enstaka diamanter med nagg.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

Utrop: 120 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75-0,80 ctv, ca TCr-TCa(I-L) /SI, stift, vikt 0,8 g, ena diamanter med nagg vid kuletten.

6 200 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca TW/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 2,7 g, gravyr.

Utrop: 11 000 kr

ALLIANSRING, 14K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 4 500 kr

TIFFANY & CO, makers case, kan användas till kort och visitkort, vikt 53,0 g, etui.

2 100 kr

Utrop: 1 400 kr

ZOCCAI 18K vitguld, akvamarin ca 0,50 ct briljanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, längd 40 cm, vikt 4,5 g, påse.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

HÄNGE, 18K roséguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, diameter 20 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad ljus safir ca 13x10,7x8 mm, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g, etui.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har små nagg.

Utrop: 7 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 25 mm, vikt 2,4 g, stift.

Utrop: 9 600 kr

COLLIER, silver, Bertil Lindström, Malmö 1963, bredd 18 mm, längd ca 62 cm vikt 358,6 g.

2 500 kr

Utrop: 2 400 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, enligt gravyr 0,62 ct, 10 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,34 ctv ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, Sandström & de Wit, 1993, vikt 4,5 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr