21 - 40 av 377
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,53 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VS2, Bertel Nordström, Stockholm 1976, stl 18,5 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 106 000 kr

COLLIER, platina, antikslipad diamant ca 1,40 ct, ca Cr(J)/VS1, längd 40/42 cm, vikt 4,0 g, diamanten har stora inverterade naturaler.

Utrop: 55 000 kr

ENGELBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm 1946, höjd 47 mm, vikt 11,2 g.

Utrop: 3 000 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g, slitna klor.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla, ca 7,75 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, 18K guld, målad emalj, Sverige 1850, höjd 25 mm, vikt 1,6 g.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr

W.A BOLIN, hänge, smyckeägg, 18K guld/silver, emaljspiral, höjd 22 mm, vikt 5,8 g.

2 800 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 1,06 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, nedslitna klorenstaka diamanter med nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW(F-G)/SI, stift, saknar snurrebussar.

7 100 kr

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g,

Utrop: 3 500 kr

PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, odlade pärlor, ca 6,25 -6,5 mm, lås i silver med cabochonslipad ametist och odlade pärlor, längd 43 cm, vikt 82,5 g.

2 600 kr

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(L)/SI1, nagg på kulett, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, nagg, stl 16 mm, vikt 5,8 g, gravyr.

Utrop: 25 000 kr

RING, 14K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, några med nagg på kuletter, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 14K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca W-CA/SI-P, längd 18 cm, vikt 16,8 g.

Utrop: 13 000 kr

ARMBAND, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, pansarlänk, längd 18,8 cm, vikt 9,8 g.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K guld, rubiner i olika slipningar ca 4,00 ctv, Owen & larsson, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 11,6 g, en del rubiner har nagg och slitna fasettkanter, någon enstaka rubin har skada, en mindre rubin saknas.

Utrop: 9 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, oval- och droppslipade ametister, krokar i 9K guld, höjd 5,5 cm vikt 13,0 g, ametisterna med mindre repor och nagg, ena örhänget med skada på ena ramen.

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca River(E)/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, mittstenen med mycket tjock rondist, mittstenen sitter snet och löst i sin fattning, gravyr.

7 200 kr

Utrop: 6 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, en sten sitter löst i fattningen, gravyr.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,62 ct, ca TCa/P, stl 16 mm, vikt 8,9 g, diamanten har mindre skada ovanför rondisten samt mindre nagg, fattningen är sned och stenen sitter snett i sin fattning.

Utrop: 6 700 kr