281 - 300 av 313
1...141516 Gå till
Sortering

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023

Klubbad för

Ädelstenar Diamanter

DIAMANT, briljantslipad 1,27 ct, TCr(I)/Loupe clean, HRD certifikat samt förseglad, cert nr 005634

Återropad

Utrop: 45 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, TW(F)/VS2, GIA laserinskription och dossier 6301151778, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.

Återropad

Utrop: 27 000 kr

Visa vara

Smycken Örringar

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 2,8 g, huggies.

Återropad

Utrop: 9 800 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 25 mm, vikt 2,4 g, stift.

Återropad

Utrop: 9 600 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 200 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 18 mm, vikt 10,7 g, stift, enstaka diamanter har naturaler och inneslutningar som når ytan.

Återropad

Utrop: 25 000 kr

Visa vara

Smycken Pärlörhängen

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13 mm, 2 peridoter ca 6,83 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr/SI2.P, höjd 29 mm, vikt 11,7 g, stift.

Återropad

Utrop: 13 800 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,75 ct ca W(H)/SI2, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 6,1 g, gravyr, undermåliga fattningar på sidostenarna, inneslutning når ytan på huvudstenen.

Återropad

Utrop: 10 400 kr

Visa vara

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 14 vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,89 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g, smaragd med nagg, slitna fasettkanter och inneslutningar som når ytan.

Återropad

Utrop: 4 700 kr

Visa vara

Smycken Armband

ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 53,5 g.

Återropad

Utrop: 28 000 kr

Visa vara

Silver Bägare

LOCKURNA, silver, invändigt förgylld, på tre kulfötter, lock med knopp, rocailledekor, B.H. Edlund, Stockholm 1965, höjd 24 cm, vikt 660,6 g.

Återropad

Utrop: 4 800 kr

Visa vara

Silver Ljusstakar

KANDELABER, silver, tvåramad, på fot med reliefåsar, höjd 22 cm, längd 26 cm, svenska importstämplar, fylld botten, vikt 556,8 g, små bucklor.

Återropad

Utrop: 2 500 kr

Visa vara

Silver Bägare

BÄGARE, silver, på rund fotring, pärlbårdsrand, T. Göthlin för Tesi, Göteborg 1959, höjd 13,5 cm, diameter 9,5 cm, vikt 338,4 g.

Återropad

Utrop: 2 600 kr

Visa vara

Silver Bricka

BRICKA, silver, hamrad yta, blomdekor, Gewe, Malmö 1973, mått 30,6 x 23,1 cm, vikt 696,9 g, repor.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

Visa vara

Silver Etui

SOCKERSKRIN, förgyllt silver, oval med lock, kartuscher, C.G. Hallberg, Stockholm 1938, höjd 18 cm, längd 16,2 cm, vikt 678,8 g.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

Visa vara

Silver Bägare

K. ANDERSON, pokal, silver, pärlbårdsrand, mönster i rocaille, Stockholm 1956, höjd 22 cm, diameter 13,7 cm, vikt 688,8 g.

Återropad

Utrop: 5 500 kr

Visa vara

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, smaragder ca 0,66 ctv, bergkristall, åttkantslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca Ca-LY/P, höjd 65 mm, vikt 12,6 g, stift.

9 000 kr

Utrop: 9 900 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K guld, delvis rodinerat, grön emalj, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g.

Återropad

Utrop: 7 700 kr

Visa vara

Smycken Tennisarmband

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter ca 3,77 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 9,3 g, en diamant med skada.

Återropad

Utrop: 38 000 kr

Visa vara

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 14.3 mm, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 9,3 g.

Återropad

Utrop: 16 600 kr

Visa vara

Smycken Collier

COLLIER, 18K vitguld, 4 safirer ca 0,48 ctv,3 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 2,3 g.

Återropad

Utrop: 8 400 kr

Visa vara

Om auktionen