61 - 80 av 313
1...345...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 november 2023

Klubbad för

BROSCH, platina/18K guld, odlade grå pärlor, gammal -, åttkant - och rosenslipade diamanter, Wien, Österrike-Ungern, antik, längd 67 mm, vikt 10,1 g,

6 200 kr

Utrop: 5 600 kr

ARMBAND, platina/18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/VS-SI, rosenslipade diamanter, antik, längd 16 cm, vikt 14,3 g, säkerhetskedja.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 1,30 ct, cs Ca/P1, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl ca 18,25 mm, vikt 19,5 g, mittsten med nagg, gravyr.

Utrop: 24 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,2 mm, lås i 18K matterat guld med safirer, smaragder, rubiner, diamanter, diameter 15,6 mm, vikt 5,3 g, längd 135 cm, knutet, totalvikt 72,0 g.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca River/VVS2, stl 17,25 mm, vikt 14,5 g, diamant med extra fasetter.

Utrop: 18 400 kr

SYSKONRING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/SI1-SI2, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g, mittstenarna har små nagg vid rondisten, enstaka sidostenar har slitna fasettkanter.

80 000 kr

Utrop: 90 000 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,03 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA report 2141606812, triljantslipade diamanter 0,35 ctv, River/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2023, stl 17,75 mm, vikt 2,5 g.

43 000 kr

Utrop: 48 000 kr

RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 7 700 kr

KEDJA, 18K guld, rundankar, längd 143 cm, 1810, svenska stämplar, vikt 23,8 g.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

RING, platina, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,54 ctv vca W/VS, stl 17,75 mm, C.G. Hallberg, 1951, vikt 2,8 g.

Utrop: 8 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 399 briljantslipade diamanter, ca 4,92 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 41 g.

Utrop: 74 000 kr

BESTICKSERVIS, silver, 36 delar, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1961-1974, totalvikt 1877,4 g, i linda.

Utrop: 7 000 kr

Utrop: 3 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 5 mm, 6 rader, lås i 18K vitguld, 9 akvamariner ca 20 ctv, längd 36 cm, Tebon ädelsmedsateljé i Nyköping, 1980, vikt 90,3 g.

Utrop: 10 200 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,5 g.

HÄNGE/KEDJA, platina, onyx, gammal-, äldre åttkant- och rosenslipade diamanter, Art Deco, 1920/30-tal, höjd 29 mm, vikt 3,0 g, spetsig ankarlänk, 18K vitguld, längd 45 cm, vikt 1,6 g, senare spetsögla i 18K vitguld på hänget, enstaka onyxer utbytta och skadade, några diamanter skadade, kedjan saknar delvis rodiering.

Utrop: 12 600 kr

COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-W/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 2,7 g.

Utrop: 8 600 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, cabochonslipade smaragder, diameter 14 mm, vikt 9,4 g, smaragderna med nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 4 500 kr

Smycken Slät ring

CARTIER, ring, 18K guld, ref. nr WS6132, bredd 5 mm, stl 20,5 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 4 600 kr