61 - 80 av 698
1...345...35 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 14 december 2023

Klubbad för

ARMBAND, kulor av akvamarin ca 7,2 mm, stretch, vikt 13,2 g.

Utrop: 800 kr

ARMBAND, kulor av rodokrosit ca 7,8 mm, stretch, vikt 18,9 g.

Utrop: 700 kr

COLLIER, kulor av turmalin ca 5,1 mm, lås i vitmetall, längd 43 cm, vikt 18,4 g.

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Övrigt

MORGANIT, hjärtformad 9,3 ct, mått 13,5 x 16,2 x 8,3 mm, inneslutningar.

1 200 kr

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Safirer

STJÄRNSAFIRER, 6 st, ljusblå ovala cabochonslipade 8,43 ctv.

950 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, blå cabochonslipad 2,03 ct, mått 8,7 x 6,1 x 3,6 mm, naturliga håligheter samt inneslutningar som når ytan.

225 kr

Utrop: 250 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIRER, 4 st, blå olika slipningar 6,57 ctv, nagg.

1 800 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARINER, 3 st, baguette- och droppslipade 5,7 ctv.

1 300 kr

Utrop: 900 kr

Ädelstenar Kvarts

CITRIN, ovalslipad 8,67 ct, mått 14,9 x 10,7 x 9,7 mm.

Utrop: 600 kr

Ädelstenar Kvarts

RÖKKVARTS, 2 st, smaragdslipade 67,9 ctv.

600 kr

Utrop: 700 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, vikt 1,7 g, saknar snurrebussar.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragd, 8 rosenslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 4,1 g, spricka i ringskenan.

Utrop: 2 800 kr

LJUSSTAKAR, par, på rund fot, vågbandsbård, GAB, Eskilstuna 1986, höjd 17 cm, fylld botten, vikt 381,6 g, lite av fyllnigen är lös.

Utrop: 1 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, på mjukt kvadratisk fot, reliefåsar, Ceson, Göteborg 1965, höjd 20 cm, fylld botten, vikt 651,4 g, små bucklor.

Utrop: 2 000 kr

COLLIER, silver, stel halsring, hänge, höjd 68 mm, diameter 115 mm, vikt 29,3 g.

Utrop: 450 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, Ceson, Göteborg 1942, höjd 80 mm, vikt 47,4 g, 1 pärla saknas, liten buckla.

425 kr

Utrop: 500 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, imitationspärlor, K.E. Palmberg, Falköping 1948, höjd 85 mm, vikt 55,5 g, siffergravyr, 1 pärla skadad.

650 kr

Utrop: 700 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, topaser, syntetiska stenar, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1950, höjd 85 mm, vikt 104,7 g, skada, små bucklor.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 14K guld, briljanter 0,36 ctv enligt gravyr W-TCa-P, safirer, några diamanter och safirer med nagg, safirer, längd 19 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 8 500 kr