241 - 260 av 277
1...121314 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

HAND, alliansring, 18K vitguld 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rosen- och briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca Fancy Light Grayish Yellow-Fancy Intense Yellow/SI-P, höjd 65 mm, vikt 5,8 g, brisyrkrokar.

Utrop: 3 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K svärtat vitguld, 188 svarta briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, diameter 42 mm, vikt 7,3 g, lätt slitage.

Utrop: 8 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 7 delar, silver, gaffel, sked, salladsbestick, såsslev samt 2 ostknivar, Warzawa 1900-talets andra hälft, längd 15-26,2 cm, totalvikt 574,9 g.

Utrop: 4 000 kr

FISKBESTICK, 12 delar, silver, 6 fiskgafflar, 6 fiskknivar, Warzawa 1900-talets andra hälft, längd 17,8-20,2 cm, totalvikt 561,9 g.

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade ametister ca 6,80 ctv, trapetslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 10,5 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 3,20 ct, trapetslipade diamanter 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade barocka sötvattenspärlor, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W/VVS, höjd 33 mm, vikt 8 g, krokar.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, 6 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VVS, höjd 30 mm, krokar, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 15 400 kr

COLLIER, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/SI2, längd 42 cm, vikt 5,5 g, diamant med nagg vid rondisten.

Utrop: 19 000 kr

TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv varav mittstenen ca 0,55 ct, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, mittsten med skada och naturaler vid rondisten, spricka i guldet.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipad och äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-VVS, stift, vikt 1,6 g, en diamant med natural och extrafasett vid rondisten, diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade pärlor ca 7,7 mm, lås i 14K vitguld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 50-58 cm, knutet, vikt 116,8 g, 2 diamanter är skadade.

4 400 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, 10 bestrålade gula diamanter ca 0,30 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 8 400 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, Guldsmedja Hans Rosin, Stockholm 2005, längd 43,5 cm, vikt 5,0 g.

4 400 kr

Utrop: 4 500 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca Cr(J)/SI1, vikt 1,3 g, stift.

Utrop: 7 800 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCr(I)/P1, vikt 1,3 g, stift, naturaler och nagg i anslutning till inneslutningar vid rondisten.

Utrop: 4 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade topaser 10,58 ctv, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, Mandelstam, höjd 25 mm, vikt 4,5 g, krokar, originalask.

Utrop: 7 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, tahitipärlor 12,8 mm, vikt 6,8 g, stift.

Utrop: 1 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, flerfärgade safirer ca 4,11 ctv, längd 18-20 cm, vikt 3 g.

3 500 kr

Utrop: 3 800 kr