281 - 300 av 303
1...141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade golden southsea pärlor ca 12 mm, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 31 mm, vikt 11,2 g, stift, några diamanter har nagg.

14 200 kr

Utrop: 15 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/silver, blå safir ca 0,75 ct, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, omgjord ringskena av Pettersons 1968, safiren med slitage och mindre nagg, några diamanter med mindre skador och nagg.

Utrop: 5 100 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,20 ctv, W-TCr(H-I)/VS1-VS2, vikt 2,3 g, stift, ena diamanten har litet nagg på kuletten.

Utrop: 30 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 0,72 ct, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI, Ceson, Göteborg 1977, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 700 kr

HUGO STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,08 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, gravyr, diamant med låg krona och stort bord.

Utrop: 45 000 kr

C.F. CARLMAN, ring, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytna.

Utrop: 7 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,95 ct, ca TCa(L)/SI2, stl 18,25 mm, vikt 3.5 g, diamanten med nagg på kuletten.

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 18,25 mm, vikt 3,5 g, diamanten med skador och nagg.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K vitguld, baguetteslipade rubiner, smaragder och safirer totalt ca 1,30 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl ca 15,75 mm, vikt 9,2 g, storleksändrade stavar i ringskenan, viss porositet i guldet, en klo saknas, några stenar med nagg och små skador.

Utrop: 7 800 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, J Petterssons Eftr, Stockholm 1963, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, 2 diamanter med nagg på kuletten, något slitna fattningar.

Utrop: 4 600 kr

ALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 9 600 kr

ALLIANSRING, platina, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 4,6 g.

Utrop: 7 500 kr

ALLIANSRING, platina, prinsess- och baguetteslipade diamanter 0,50 ctv, ca Tw-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 10 400 kr

ALLIANSRING, platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.

6 800 kr

Utrop: 7 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K/14K guld, rosenslipade diamanter, antika, omgjorda, höjd 29 mm, vikt 6,1 g, skruvmekanism, slitage, tennlödningar.

Utrop: 3 300 kr

BROSCHNÅL, 18K guld, pärlor, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1933, längd 49 cm, vikt 3 g, nål i metall.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/silver, vit safir och orientaliska pärlor, antik, längd 40 cm, vikt 6 g, en länk saknas på kedjan, etui.

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 194 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 27 000 kr

ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 8 800 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 227 briljantslipade diamanter ca 3,83 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 50 cm, vikt 23,7 g.

Utrop: 76 000 kr