21 - 40 av 538
123...27 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars

Klubbad för

RING, 18K guld/silver, 12 brilljantslipade diamanter, vita - och flerfärgade behandlade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 2009, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Diadem

TIARA, förgyllt sterlingsilver, caméer, höjd 33-45 mm, vikt 61,6 g, några caméer skadade, limrester.

6 800 kr

Utrop: 3 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,23 ct, längd 45 cm, nagg på kuletten, en sten saknas, porösitet i guldet på baksidan av hänget, vikt 6,5 g

Utrop: 4 300 kr

ARMRING, 14K guld, nefrit, öppningsbar, innermått ca 17 cm, säkerhetskedja, vikt 28,5 g.

2 100 kr

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, nefrit, höjd 40 mm, krokar, vikt 5,7 g, krokarna buckliga.

1 900 kr

Utrop: 1 600 kr

STÄMPEL, försilvrad, jugend, C.G. Hallberg, monogram SA, höjd 89 mm, vikt 85,4 g, slitage.

250 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, längd på kedjan 45 cm, vikt 7,0 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner, 58 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, höjd 25 mm, huggies, vikt 4,9 g, 1 huggies stänger dåligt.

3 700 kr

Utrop: 2 700 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade ametister, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 9 mm, stift, vikt 2,8 g.

2 700 kr

Utrop: 2 000 kr

CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad ametist, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 18 mm, vikt 2,1 g.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

BENGT HALLBERG, ring, 18K guld, grön syntetisk spinell, Köping 1962, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 4 200 kr

TONE VIGLIAND, armring, sterlingsilver, Norge, innermått 6,8 x 6,8 cm, vikt 39,1 g.

800 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 3,9-8,4 mm, lås i 18K guld/vitguld, 2 rosenstenar, ametist, längd 55 cm, knutet, vikt 17,8 g.

Utrop: 1 800 kr

COLLIER, 18K guld/silver, odlade pärlor, kalcedon, lapis lazuli, Zete Lundin, längd 45 cm, vikt 69,3 g, några pärlor med slitage.

Utrop: 2 200 kr

LORDRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 20,25 mm, vikt 6,6 g, 2 diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 5 500 kr

ARMRING, sterlingsilver, bärnsten, Hermann Siersbol, Danmark, stl 5,5x5,0 cm, vikt 33,3 g.

650 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,4 mm, 2 ovalslipade blå safirer, 2 briljantslipade diamanter ca 0,005 ctv, höjd 14 mm, stift, vikt 2,1 g.

2 500 kr

Utrop: 1 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, lås i silver, längd 70 cm, knutet, vikt 36,1 g, i behov av omträdning.

850 kr

Utrop: 700 kr

ARMBAND, 18K guld, fjärilar, längd 18-20 cm, vikt 1,5 g.

1 900 kr

Utrop: 1 300 kr

ARMRING, sterlingsilver, innermått 6 x 5 cm, vikt 48,3 g, stämplad Quinn. öppningsbar.

Utrop: 700 kr