Avslutad | Moderna – Lördag 17 februari
STRÖMDAHL, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,40 ct ca TW/VS, stl 17 mm, Stjärnringen, vikt 2,3 g.
SVEN ERIK HÖGBERG, kedja, sterlingsilver, Göteborg 1983, längd 65 cm, vikt 100,6 g.(d)
LAPPONIA, armring, Igol's Jewellery, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland 1972, 60x40 mm, vikt 87,7 g, originalpåse.
BVLGARI, örhängen, B.Zero1, 18K roséguld, keramik, ref. nr A7VLTT, höjd 14 mm, vikt 7,8 g, stift, originaletui.
SANDBERG, alliansring, Frosty, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,18 ctv, stl 15,25 mm, vikt 2,7 g, gravyr, originaletui.
SANDBERG, alliansring, 18K vitguld, 15 bruna briljantslipade diamanter ca 0,22 stl 17,5 mm, 2,8 g.
SANDBERG, alliansring, 18K vitguld, 12 ljusgröna safirer, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
SANDBERG, alliansring, 18K vitguld, rosa-lila safirer, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 17 navetteslipade rosa behandlade safirer ca 6,79 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, platina, 2 diamanter 1,50 ctv, briljantslipad diamant, 0,75 ct, TW(G)/loupe clean, HRD certifikat 14018615004, briljantslipad diamant, 0,75 ct, W(H)/VVS2, HRD cert 14018860002, vikt 2,3 g, stift.
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,22 ct, R(E)/SI2, GIA certifkat 15326317, stl 15,75 mm, vikt 13,4 g, ringskenan med slitage, gravyr.
ENGELBERT, helalliansring, 18K vitguld, svarta diamanter ca 1,50 ctv, stl 15,75 mm, vikt 4,8 g.
ENGELBERT, helalliansring, 18K vitguld, 26 prinsesslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5 g, enstaka diamanter med skador.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 7,39 ctv, längd 18 cm, vikt 15,1 g.
RING, 14K roséguld, baguetteslipade diamanter 1,35 ctv, ca TW-W/VS, stl ca 17,75 mm, vikt 6,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 90 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, höjd 25 mm, vikt 2,7 g, stift.