1 - 20 av 131
123...7 Gå till

Klubbauktion | Klockkvaliten – Lördag 18 maj

Aktuell budnivå

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16520, Serie nr. P270213, Cal 4030, Verk nr. 207436, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78390A-AB8/803 B, cert, juni 2001, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 172 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Pasha, Cal 20 (ETA 2824-2), Boett nr. 1989/2723/820903, unisex, 38 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 159,7 gram, ca 1990, servicepåse.

65 000 kr

Utrop: 66 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Cal 10-200, Serie nr. 748943, Ref nr. 2598, Boett nr. 2605153, herrur, 33 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1958, box.

35 500 kr

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

Klockor Heuer

HEUER, "No Radium Dial", kronograf, Cal Valjoux 71, Ref nr. 345, Boett nr. 39409, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), läderband, ca 1940.

15 000 kr

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

HÄNGUR, "Tiffany & Co", 30,5 mm, Cal Le Coultre, Boett nr. 2705, platina/20K guld, ankargång, defekt (akut servicebehov), rosenslipade diamanter på boetten (366 st. flera saknas/skadade), emalj, ca 1910.

15 200 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Sultan Dial", Ref nr. 16618, Serie nr. E917659, Cal 3135, Verk nr. 5707745, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, urtavla med 8 st. diamanter och 3 st. safirer, Fliplocklänk (stift), viklås, Ref nr. 92908-P8/46 B, totalvikt 171,2 gram, ca 1991, box (skadad).

Inga bud

Utrop: 185 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Calatrava, "Alf Lie", Cal 27-460 M, Serie nr. 1122401, Ref nr. 3514, Boett nr. 316954, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, servicebehov, läderband, originalspänne i 18K guld, "Extract from the Archives", tillverkad 1964, såld 19/2 1965.

70 000 kr

Utrop: 52 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 47 mm, Serie nr. 185792, Boett nr. 283229, 18K guld, ankargång, vargtänder, innerlock i 18K guld, ca 1916.

Inga bud

Utrop: 20 000 kr

Lägg bud

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 2810, Serie nr. 316967, Ref nr. 66270TR, Boett nr. C57380 / 132, damur, 24,5 mm, tantal/rosa guld, quartz, safirglas (repor), datum, integrerad originallänk, viklås (stål), längd 160 mm, ca 1990.

25 500 kr

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss), Chronometer, s.k. ”Swiss Only Dial", Ref nr. 16610, Serie nr. U790329, Cal 3135, Verk nr. 7911390, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytt iläggsring (Slim Four Bezel), Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-U5/501 B, servad oktober 2023, cert, augusti 1998, box (ej komplett).

Inga bud

Utrop: 78 000 kr

Lägg bud

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, "Jumbo - Extra Thin", Cal 2121, Serie nr. 858842, Ref nr. 15202OR.OO.1240OR.01, Boett nr. I01200 / 0351, herrur, 39 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 195,7 gram, ca 2014, box.

Inga bud

Utrop: 480 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, s.k. "Fat/Flat Four", Ref nr. 16613, Serie nr. Y430703, Cal 3135, Verk nr. 3 9825637, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93253-AD3, cert, maj 2003, box, ytterkartong.

92 000 kr

Utrop: 82 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Chronometer, Cal 8501, Verk nr. 82057559, Serie nr. 82057559, PIC nr. 231.50.42.21.06.002, herrur, 41,5 mm, 18K rosa guld, automatisk (Co-Axial, rotor och brygga i 18K rosa guld), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, Ref nr. BGZ001677, totalvikt 221,7 gram, ca 2018, träbox, ytterkartong (skadad).

116 000 kr

Utrop: 120 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16623, Serie nr. Z520322, Cal 3135, Verk nr. 3 1865130, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78763-OP8, cert, september 2008, box, ytterkartong.

70 000 kr

Utrop: 74 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Seamaster 300 (T Swiss Made T), Cal 552, Serie nr. 22503869, Ref nr. ST 165.014, Boett nr. 165014-64 S.C (HF), herrur, 38 mm, stål (Staybrite), automatisk, plexiglas, utbytta visare, servicebehov (se fördjupad info), lyspunkt i dykring saknas, läderband, ca 1964.

Inga bud

Utrop: 49 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16550, Serie nr. R279340, Cal 3085, Verk nr. 1065586, Boett nr. 16550, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, utbytta visare (Luminova), Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-I5/501, cert, november 1987, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud

JAEGER-LE COULTRE, Master Control, Date, "25th Anniversary", Cal 899/1, Verk nr. 4088091, Ref nr. Q1548530, Serie nr. 3256822, Boett nr. 176.8.40.S, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, augusti 2022, box, ytterkartong.

42 000 kr

Utrop: 37 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK, PHILIPPE & Cie, Genève, fickur, 39,5 mm, Serie nr. 116652, Boett nr. 231257, 18K guld, ankargång, renoverad urtavla, vargtänder, innerlock i 18K guld, mynträffling, motiv/monogram, gravyr (Fabrique pour Fabian Höglund Stockholm), bucklor, cert (ej daterat), ca 1902, etui.

16 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16523, Serie nr. U473499, Cal 4030, Verk nr. 148622, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78393-U5/403, cert, maj 1998.

130 000 kr

Utrop: 140 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, s.k. "Curved Tank", Cal 10-200, Serie nr. 746448, Ref nr. 2530-1, Boett nr. 692941, herrur, 27 x 27,5 (35) mm, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1956, etui.

36 500 kr

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud