281 - 300 av 300
1...131415 Gå till

Klubbauktion | Moderna – Lördag 20 juli

Aktuell budnivå

TENNISARMBAND, 14K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, diamanter med naturaler vid rondisten samt nagg.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, längd 74 cm, vikt 6,6 g.

Inga bud

Utrop: 16 200 kr

Lägg bud

ARMBAND, 18K guld, 5 hjärtslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17-19,5 cm, vikt 2,4 g, 1 diamant har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 15 200 kr

Lägg bud

O´DWYER, carmoséring, 18K vitguld, gul safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,6 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

O´DWYER, hänge med kedja, 18K vitguld, droppslipad morganit ca 2,0 ct, hängets höjd 12 mm, längd 46 cm, vikt 5,6 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

TIFFANY & CO, collier, Diamonds By the Yard, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, Elsa Peretti, längd 42 cm, höjd på hänget 3,2 cm, vikt 3,4 g, originaletui, ytterkartong.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, shattuckite, apatite, briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 41 mm, vikt 9,6 g, stift, originalask.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

TENNISARMBAND, 18K guld, 43 briljantslipade diamanter ca 4,03 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 10,2 g.

Inga bud

Utrop: 63 000 kr

Lägg bud

GEORG JENSEN, ring, nr 867, 18K guld, cabochonslipade koraller, Ibe Dahlquist, 1960-tal, stl 16,25 mm, vikt 11,1 g.

Inga bud

Utrop: 13 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, påhängen med odlade pärlor, clips, vikt 14,9 g.

Inga bud

Utrop: 9 600 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 5.60 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, höjd 55 mm, vikt 4,7 g, stift.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

ROBERTO COIN, örhängen, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, 2 dolda rubiner, turkoser, längd 7 cm, stift, vikt 13,4 g, tygpåse.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

ENGELBERT, hänge med kedja, 18K guld/vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 10,9 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud

RING, 14K vitguld, turmalin, briljanter ca 0,22 ctv, stl 16,75 mm, små nagg på turmalinen, briljanter har nagg på kuletten, turmalinen rör sig i fattningen, vikt 4,7g

Inga bud

Utrop: 5 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 18K guld, topas, kalcedon, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, höjd 60 mm, vikt 8,1 g, krokar.

Inga bud

Utrop: 5 400 kr

Lägg bud

ALLIANSRING, 18K roséguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g,

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud

ÖRHÄNGEN, 14K guld, granat, peridot, ametist, topaser, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 27 mm, vikt 11,8 g, stift.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

RING, 18K vitguld, ovalslipade turmaliner ca 7,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 7,6 g, turmalinerna och enstaka diamanter har nagg.

Inga bud

Utrop: 27 000 kr

Lägg bud

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 2,40 ct, 21 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd på hänget 18 mm, ankarlänk 40 cm, vikt 3,3 g, akvamarinen har små nagg.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, 18K vitguld, elefant, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, vikt hänge 7,1 g, armband läder olivfärgad.

Inga bud

Utrop: 12 000 kr

Lägg bud