21 - 40 av 87
123...5 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011

Klubbad för

Keramik Väggdekorationer

VÄGGREFIEF med förgylld ram av Lisa Larson. Gustavsberg, storlek 36x36 cm.

1 900 kr

Utrop: 2 000 kr

Glas Skålar

SKÅLAR, 2 stycken i kristall från Orrefors, en av dem är signerad undertill. Diameter på båda skålarna är 16 cm.

Utrop: 450 kr

Belysning Bordslampor

LAMPFOT i vitt porslin, Rosenthal, första delen av 1900- talet. Handmålad dekor i form av rosor, blad och blått band, senare bemålning, signerad NS 1919. Höjd 38 cm.

Utrop: 1 200 kr

Kuriosa Tenn

LJUSSTAKE i tenn, 1900-tal. Höjd 34 cm. Skador.

75 kr

Utrop: 100 kr

Porslin Vaser

VASER, 3 st. Blå porslinsvas från Rörstrand, äldre. Slitage. Grön porslinsvas med förgylld kant, Percy Karlskrona. Glasvas med blått glas och floral dekor. Metallsockel, 18/1900- tal.

325 kr

Utrop: 200 kr

Porslin Serviser

VÄGGTALLRIKAR, 5 st. Rörstrand, Ivory, polykrom dekor i form av blomstermotiv. Krackelyr, en tallrik med nagg.

125 kr

Utrop: 200 kr

Glas Skålar

SKÅL, Orrefors, Pond, höjd 11 cm, orginalkartong.

200 kr

Utrop: 200 kr

Keramik Vaser

VASER, 2 stycken från Moooi, med vit dekor. Ytsmuts. Höjd 13 resp. 10 cm.

Utrop: 600 kr

Glas Vaser

VAS, "Gräs", Design Vicke Lindstrand, Kosta, 2104. Graverad dekor av gräs, smärre repor invändigt. Höjd ca 30 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Vaser

VAS, Bertil Vallien, Kosta Boda, signerad och numrerad 48288. Dekor i vitt med polykroma linjer. Höjd 19 cm.

300 kr

Utrop: 350 kr

Keramik Vaser

GUNNAR NYLUND, 4 stycken. Rörstrand, 3 vaser, 1 skål. Höjd mellan 14-22 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Porslin Serviser

MATSERVISDELAR, Totalt 38 delar. Rosenthal Sanssouci. 10 mattallrikar, 12 assietter, 7 förrättstallrikar, 9 djupa tallrikar. Vitt porslin med dekorerad bräm och förgylld kant. En mattallrik med nagg.

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGRELIEF i form av en grön påfågel med guldplym. I stengods monterad på träplatta, Stengods Pagfeldts. Storlek 45x 60 cm.

Utrop: 1 000 kr

Glas Konstglas

POKAL, med svart slingrande orm längst med foten. Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda. Signerad Boda Ateljé 94/1 Ulrica HV. Höjd 20, 5 cm.

750 kr

Utrop: 550 kr

Keramik Figuriner

FÅGELFIGURINER, skärgårdsfåglar, 5 stycken. Paul Hoff, Gustavsberg. Stengods Längd 22 - 9 cm. En av fåglarna är studiosignerad.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Vaser

VAS, Bernt Friberg, Studio, Gustavsberg. Blå aniara glasyr. Höjd 10 cm.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN föreställande katt, Lisa Larson, Gustavsberg. Studiosignerad. Höjd 21 cm. Glaserad stengods.

3 100 kr

Utrop: 600 kr

Glas Vaser

VAS, Kjell Engman, Kosta Boda, signerad samt numrerad 49355. Höjd 24 cm. Svartgråblå dekor.

300 kr

Utrop: 400 kr

PLATTA, Börje Skogh, Gustavsberg. -78. Höjd 17 cm. signerad. Motiv föreställande ryttare till häst.

Utrop: 500 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGRELIEF, med motiv av katt som ligger på stol. Av Margareta Hennix, Gustavsberg. Keramik, signerad, Höjd 44 cm.

425 kr

Utrop: 450 kr