41 - 60 av 87
12345 Gå till

Avslutad | Dekorativa – Torsdag 17 februari 2011

Klubbad för

Glas Konstglas

POKAL, Troligen Reijmyre, Rosa fot, Höjd 23 cm.

150 kr

Utrop: 175 kr

Glas Konstglas

KONSTGLAS, Bertil Vallien, signerade. Brains Florence, numrerad 99851, 7,5 cm.(I påse)Miniatyrvas, artist collection, numrerad 48012. Höjd 10 cm.

600 kr

Utrop: 450 kr

Glas Vaser

VAS, Steninge slott, Design Britten Pååg, signerad, 2007. Motiv med äpplen. Höjd 27,5 cm.

800 kr

Utrop: 600 kr

Glas Konstglas

POKAL, troligen Reijmyre, Grön fot, Höjd 23 cm.

150 kr

Utrop: 175 kr

Glas Bruksglas

MARTINIGLAS, Ett par, Reijmyre, mönsterkrackelering, Höjd 19.5 cm.

250 kr

Utrop: 300 kr

Glas Bruksglas

GLAS, 2 olika, Reijmyre. Vinglas med rosa dekor, höjd 24 cm. Vinglas i klart glas, höjd 20 cm.

Utrop: 150 kr

Keramik Vaser

HÄNKELVAS av Carl Harry Stålhane för Rörstrand, Ateljémärkt. Signerad CHS-e Ateljé. Med dekor av löv och i stengods, med brun glasyr. Höjd 23 cm.

Utrop: 1 000 kr

Keramik Vaser

VAS av Lars Östman för Gustavsberg. I svart och blått med silver inslag. Höjd 17 cm. Tillverkad mellan 1984-87.

Utrop: 1 200 kr

Kuriosa Mässing

LJUSSTAKAR, Paret, I mässing och med bemålade träskaft i svart, rund fot på kulfötter. Åkerberg och Hellström Metallaktiebolag. 18/1900-tal. Skador. Höjd 33 cm.

Utrop: 1 500 kr

Glas Skålar

SKÅL, Orrefors, Röd dekor. signerad och numrerad. Diameter 15 cm. Repor på skålens insida.

Utrop: 350 kr

Glas Skålar

SKÅL, Muslinge, Design Per Lutken, Royal Copenhagen. Diameter 23 cm. I Kartong.

Utrop: 500 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGDEKOR, Lisa Larson, Gustavsberg, Fjärilsmotiv, 23x23 cm. Djupstämplad.

550 kr

Utrop: 550 kr

Keramik Väggdekorationer

VÄGGDEKOR, Kavalkad, No 5, Rörstrand, Olle Alberius. 31x29 cm.

Utrop: 550 kr

Keramik Figuriner

FIGURIN, Tjur, Upsala- Ekeby, Höjd 13 cm. Signerad.

Utrop: 600 kr

Keramik Vaser

VAS Gunnar Nylund för Rörstrand. Stengods, höjd 18 cm.

400 kr

Utrop: 500 kr

Keramik Skålar

SKÅL av Gunnar Nylund för Rörstrand. Stengods, diameter 12,5 cm.

Utrop: 450 kr

Glas Konstglas

OVAL SKÅL av Sven Palmqvist, Ravenna, Orrefors. Numrerad 4110. Blå och orange dekor. Längd 13 cm. Repor.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

Glas Vaser

VAS, av Ulrika Hydman Vallién. Kosta Boda, Signerad. Polykrom dekor, ansikten. Höjd 27 cm.

1 300 kr

Utrop: 1 200 kr

Glas Vaser

VAS, av Ulrika Hydman Vallien, Kosta Boda, Blå med dekor av blomma, Signerad samt numrerad 49700. Höjd 26 cm.

500 kr

Utrop: 600 kr

Glas Bruksglas

GLAS på fot, av Ulrika Hydman Vallien, Kosta Boda. Signerad, 1992. Svart fot med kupa i vit och gulddekor. Höjd 25,5 cm.