1 - 20 av 288
123...15 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012

Klubbad för

ARMRING, sterlingsilver, mått 6,2 x 5,4 cm, vikt 27,5 g, design K.E. Palmberg, Alton Guldvaru AB, Falköping 1973.

800 kr

Utrop: 450 kr

HÄNGE, sterlingsilver, blomma, vikt 20,6, mått 4 x 4,5 cm, Nordisk Kokusai AB, Stockholm 1979.

400 kr

Utrop: 350 kr

RING, sterlingsilver, stl 18,25 mm, vikt 29,9 g, rörlig del.

550 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, silver, ljusblå stenar, längd 36,5 cm, vikt 49,6 g, Mattsson & Olsson, Malmö 1956.

850 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, sterlingsilver, mått 5,5 x 8 cm, vikt 13,2 g, design Sengel, Michelsen Aktiebolag, Stockholm 1951, bucklor.

425 kr

Utrop: 275 kr

RING, silver, bergkristall, reglerbar storlek, vikt 5 g, Sten & Laine, Finland 2005.

225 kr

Utrop: 150 kr

RING, sterlingsilver, bergkristall, reglerbar storlek, vikt 5,6 g, Sten & Laine, Finland 1999.

250 kr

Utrop: 150 kr

ARMRING, sterlingsilver, mått 6 x 4,5 cm, vikt 31,2 g, design Peter Von Post, Stockholm 1975.

450 kr

Utrop: 475 kr

BROSCH, sterlingsilver, blå sten, mått 5,5 x 2,5 cm, vikt 8,6 g, Hermann Siersbol, Danmark, utbytt nål.

Utrop: 200 kr

RING, silver, stl 16,25 mm, vikt 9,3 g, Isaac Cohen, Stockholm 1966.

475 kr

Utrop: 200 kr

CHOPARD, armband, 18K guld, briljant ca 0,05 ct, blå safir som öga, Happy diamond, elefant, ref nr 85/2376-20 serienr 9300706, pansarlänk, längd 19,5 cm, vikt 24,6 g.

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, silver, Theresia Hvorslev, hänget signerat "Theresia", hängets längd 8 cm, stel halsring ca 12 x 12,6 cm i diameter, total vikt 80,4 g, Lidköping 1973. (d)

4 600 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, silver, Theresia Hvorslev, signerad "Theresia", stl 19 mm, vikt 34,7 g, Lidköping 1973. (d)

3 800 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, silver, Theresia Hvorslev, signerad "Theresia", stl 18 mm, vikt 19,4 g, Lidköping 1974. (d)

3 300 kr

Utrop: 1 100 kr

Smycken Kedja

KEDJA, silver, längd 85 cm, vikt 115,2 g, signerad K-J Johansson, Guld och silversmederna, Göteborg 1974.

6 300 kr

Utrop: 800 kr

RING, sterlingsilver, fantasislipad ametist, stl ca 18 mm, signerad Michael Hamma, vikt 24,1 g, Stockholm 1982.

750 kr

Utrop: 550 kr

BROSCH, sterlingsilver, tre sockertoppslipade rutilkvarts, Bengt Liljedahl, stämplad "Bul", 4,5 x 5,5 cm, vikt 20,6 g, Stockholm 1968.

600 kr

Utrop: 350 kr

RING, sterlingsilver, fantasislipad kvarts, ringskenan är fyrkantigt formad, stl ca 17,5 mm, vikt 25,1 g, Janse silversmide, Sollentuna, Stockholm 1976.

1 000 kr

Utrop: 550 kr

RING, sterlingsilver, ovalt cabochonslipad rutilkvarts, stl 18,5 mm, vikt 22,6 g, Per Sköld, Stockholm 1995.

650 kr

Utrop: 400 kr

N.E. FROM, collier, sterlingsilver, längd 37 cm, vikt 45,3 g, Danmark.

800 kr

Utrop: 600 kr