21 - 40 av 316
123...16 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013

Klubbad för

GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, 5 rosenstenar, svart emalj, gångjärn på fyra ställen, diameter 5,2 cm, Stockholm 1863, vikt 44,8 g, etui, en rosensten är skadad, emaljskada, lagningar.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

ANTIK BROSCH, 18K guld, 5 rosenstenar, svart emalj, mått 4,8 x 4,5 cm, vikt 14,2 g, etui, emaljskada, senare nål.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 6 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-CR/SI-P, Guldvaruhuset, Stockholm 1950, vikt 3,5 g, skruvmekanism.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

Accessoarer Tändare

ST DUPONT, täntdare, förgylld metall, kinalack, refnr 1DOAG93, 4,5x4 cm, originaletui.

1 100 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, röd korall, lås i gul/vitmetall, längd 51 cm.

250 kr

Utrop: 275 kr

ARMBAND, mässing, emalj, Tre Kronor, längd ca 18 cm.

325 kr

Utrop: 250 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,19 ct enligt gravyr, ca TW/VS, finska stämplar, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K guld, 19 briljanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.

5 000 kr

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K guld, 7 briljanter 0,32 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g, en diamant med nagg.

Utrop: 2 100 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, grön kalcedon, svenska importstämplar, vikt 15,9 g.

225 kr

Utrop: 175 kr

RING, 18K guld, blå safir, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,5 g, en diamant skadad.

Utrop: 1 600 kr

HÄNGE, 18K guld, odlad pärla ca 5,3 mm, 29 x 20 mm, vikt 4,3 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

SAS-NÅL, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, vikt 2,7 g.

Utrop: 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant skadad, svaga fattningar.

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, diameter ca 8,5-9,5 mm, lås i 18K guld, längd 47 cm.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

SNUSDOSA, silver, lönnfack, Olof Hellbom, Stockholm 1802, invändigt förgylld, 7,3 x 4,5 x 1,8 cm, gravyr, vikt 89,9 g, bucklor, avskavd förgyllning.

3 200 kr

Utrop: 650 kr

SUPKALKAR, 2 st, silver, Johan Stras, Stockholm 1795, samt oidentifierbar mästarstämpel 1811, höjd ca 14 cm, slät fot, pärlbård under cuppan, invändigt förgyllda, total vikt 145,7 g, bucklor.

2 600 kr

Utrop: 800 kr

SALLADSBESTICK, silver, J Grinsell & Sons Birmingham 1922, längd 22 cm, vikt 101,3 g.

Utrop: 1 200 kr

WILLIAM BATEMAN, såsskedar, 2 st, silver, London 1819, längd 15,5 cm, vikt 89,9 g, mindre bucklor.

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 4 runda fasetterade blå safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/SI-P, stl 18 mm, vikt 3,3 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr