41 - 60 av 316
1234...16 Gå till

Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2013

Klubbad för

Smycken Lås

OLE LYNGGAARD, lås, Blomster, 18K vitguld, briolettslipad ametist, briljantslipad diamant 0,01 ct, längd 2,5 cm, vikt 6,3 g, originalbox.

Utrop: 7 000 kr

SKÅL, silver, Markström, Uppsala 1930, trattformad, höjd ca 19 cm, diameter 25,2 cm, vikt 504,9 g.

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ctv TW/VVS, stl 17 mm, Kaplans, Stockholm 1981, vikt 1,9 g.

1 100 kr

Utrop: 900 kr

DIAMANT, radiantslipad, 1,59 ct, River(E)/SI1, HRD certifikat 12004410001, förseglad.

Utrop: 78 000 kr

ARMBAND, sterlingsilver, citriner, bredd 6 cm, längd 18-22 cm vikt 166,3 g.

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, sterlingsilver, månsten, bredd 5 cm, längd 16-20 cm, vikt 118,5 g.

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, sterlingsilver, stjärnrubiner, längd 52 cm, vikt 124 g.

1 300 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ametister, stift, vikt 13,7 g.

450 kr

Utrop: 500 kr

HÄNGE, sterlingsilver, bergkristall, längd 3 cm vikt 10,6 g.

325 kr

Utrop: 225 kr

STARBORN, hänge, sterlingsilver, citrin, peridot, blå topas, bergkristall, ametist, odlad sötvattenspärla, fantasisten, längd 9 cm, vikt 46,4 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

HUGO STRÖMDAHL, kedja/hänge, 18K vitguld briljantslipad diamant 0,55 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, venezialänk, längd 51 cm, låsdel i rodierat guld, kedjan stämplad Balestra, vikt totalt 5,6 g.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, vikt 1,6 g, skruvstift.

2 200 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 4 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,59 ct, TW(G)/VVS2, GIA report nr 2131841478, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, ringskenan stämplad Schalin, gravyr.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI, stift, inga snurrebussar, vikt 1,0 g.

Utrop: 1 800 kr

KRYDDKAR, silver, blå glasinsats, 1 par med två skedar, Joseph Gloster Ltd, Birmingham 1910, höjd 2,8 cm, skedarna från Birmingham 1913 och 1929 längd ca 6 cm, hamrad yta, silvervikt 49,2 g, etui, slitage.

Utrop: 1 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, svenska stämplar, vikt 2,1 g, gravyr.

3 100 kr

Utrop: 1 400 kr

SCHALIN, alliansring, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, W/P, stl 17,25+ mm, vikt 5,7 g.

7 500 kr

Utrop: 8 600 kr

RING, 18K rodierat guld, 4 prinsesslipade och 37 baguetteslipade diamanter 0,98 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ca 178 briljantslipade diamanter ca 6,49 ctv, ca W/VS-SI, hjärta, mått 3x4 cm, vikt 17,6 g.

Utrop: 44 000 kr