181 - 200 av 225
1...9101112 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014

Klubbad för

CHOPARD, hänge, Happy Clown Floating Diamonds Pendant, 18K vitguld, diamanter, rubiner, blå safirer, smaragd, refnr. 79/4674-20, serienr. 2220011, längd 4 cm, vikt 16,5 g.

STEPHEN WEBSTER, ring, 18K guld, genombruten dekor, dekordelen är vridbar i skenan, nr BO8381, stl ca 19,25 mm, vikt 24,9 g, originaletui.

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, ca 160 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-CR/VS, ca 72 svarta briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, vikt 13,5 g, stämplade Cassa Forte, etui.

STEPHEN WEBSTER, örhängen, 18K guld, 224 briljantslipade diamanter ca 2,58 ctv, ca TW/VS-SI, dublett av pärlemor och kvarts, längd 7 cm, vikt 21,5 g, originaletui.

STEPHEN WEBSTER, ring, 18K guld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW/VS-SI, dublett av pärlemor och kvarts, stl 17,5 mm, vikt 17,7 g.

BROSCH/HÄNGE, silver/18K guld, 20 gammalslipade diamanter ca 4,20 ctv, ca W-Cr/VS-P1, pärla 5,00 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 20 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, odlad South Seapärla ca 10,80 x 12,00 mm, 37 briljant-, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,77 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, mått 3 x 4 cm, vikt 12,6 g.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, 21 gammal-, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 17 cm, vikt 10,9 g, säkerhetskedja.

Utrop: 17 000 kr

ARMBAND, 14K guld, 15 cabochonslipade smaragder, längd 17 cm, vikt 24,5 g, mindre nagg och repor på smaragderna.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

W.A. BOLIN, örhängen, 18K vitguld, 2 blå safirer ca 8,50 ctv, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, Stockholm 1938, vikt 7,0 g, skruvmekanism.

Utrop: 13 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 runt fasetterade blå safirer ca 2,80 ctv, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Cr/SI-P, vikt 4,3 g, stift, 1 snurrebuss saknas, skador samt nagg på några av diamanterna.

Utrop: 6 800 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 74 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 1,85 ctv, ca W-TCr/VS, Carlman, Stockholm, vikt 14,6 g, clips.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr(J)/SI-P, 27 åttkant- och briljantslipade diamanter samt 1 gammalslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-P, vikt 5,4 g, stift, naturaler och nagg på några av diamanterna.

19 000 kr

Utrop: 21 000 kr

W.A. BOLIN, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,90-7,00 mm, 66 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, Stockholm 1945, vikt 11,8 g, nagg på diamanterna.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 2 mediumslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/P, 64 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-TCr/SI-P, vikt 6,0 g, stift, saknar snurrebussar, nagg på de mindre diamanterna, en diamant är skadad.

Utrop: 28 000 kr

BROSCH, platina, boutonformad pärla (möjligen orientalisk men ej testad), 52 åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI, Art Deco, längd 5 cm, vikt 7,6 g, nål i vitmetall.

Utrop: 9 200 kr

BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr/SI, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr/VS, 152 åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Frankrike, mått 5,5 x 3,2 cm, vikt 16,7 g, ca 17 diamanter är skadade.

Utrop: 40 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, pärlor ca 16,00 x 14,00 x 8,00 mm, barocka, möjligen orientaliska, 2 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca Cr(J)/VS, längd 2,3 cm, vikt 10 g, stift.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, pärlor ca 16,00 x 12,25 - 13,00 mm, barocka, möjligen orientaliska, 62 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 2,9 cm, vikt 11,4 g, snurrebussar i 14K guld, en diamant är skadad,

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 antik och 2 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-TCa(J-K)/VS-SI, vikt 4,6 g, snurrebussar saknas, nagg.

7 700 kr

Utrop: 6 900 kr