201 - 220 av 225
1...101112 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 12 april 2014

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, platina, pärlor ca 8,25 -8,50 mm, barocka, möjligen orientaliska, åttkant- och baguettslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/VS-P, franska stämplar, diameter 2 cm, vikt 12 g, snurrebussar saknas, en diamant är skadad.

Utrop: 17 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,00 mm, barocka, åttkant-, briljant och gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W(H)/VS-SI, vikt 9,6 g, stift/clips, 2 diamanter är skadade.

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, pärlor ca 11,00 x 13,00 mm, barocka, möjligen orientaliska, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, längd 1,7 cm, vikt 6,6 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

RING, 18K guld, 24 carréslipade smaragder ca 0,60 ctv, 24 carréslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Damiani, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g, 2 smaragder är skadade.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlor ca 12,00 x 11,50 x 8,50 mm, barocka, rubiner, 40 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCa(K)/P, längd 2,3 cm, vikt 6,6 g, stift, rubin med nagg.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K vitguld, 4 navetteslipade rubiner ca 0,60 ctv, 115 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCr/VS, Damiani, stl 16,25 mm, vikt 14,3 g.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 cabochonslipade smaragder, 4 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca CR/VS-SI, 64 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 4,6 cm, vikt totalt 10,2 g, stift/clips.

Utrop: 20 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 ovalt fasetterade rosa safirer ca 5,00 ctv, 62 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 14,4 g, stift.

Utrop: 14 800 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, stämplat Meister, tillverkat i Zürich, Schweiz, längd 19 cm, vikt 164 g.

41 000 kr

Utrop: 46 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade south sea pärlor ca 13,00 x 11,00 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Ca(M-N)/SI, 80 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, vikt 11,4 g, stift, några baguetteslipade diamanter har nagg, en baguetteslipad diamant är skadad.

Utrop: 13 600 kr

GEORG JENSEN, örhängen, Moonlight Blossom, sterlingsilver, 4 ametistkulor, längd 5,4 cm, vikt 10,3 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

BROSCH, 18K vitguld, 4 vita opaler, 52 gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TCr-TCa/SI, vikt 23,3 g, skador och nagg på några av diamanterna.

Utrop: 30 000 kr

BROSCH, platina/18K guld, 63 diamanter ca 1,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, vikt 9,0 g, nagg på 2 av diamanterna.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

BROSCH, platina, briljantslipad diamant med planslipad kulett ca 0,75 ct, ca TCr(I)/P1, 170 gammal och åttkantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TCr-Cr/SI, vikt 18,6 g, nagg på några av diamanterna.

Utrop: 36 000 kr

BROSCH, 18K guld/silver, 41 gammalslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TCr-Ca/SI, vikt 9,0 g, nagg på några av diamanterna.

Utrop: 10 000 kr

ALEXANDER MAGNUS LUNDSTRÖM (1803-1850), örhängen, 18K guld, creoler, druvklasar, filigran, antika, tillverkade i Visby, Sverige, vikt 4,5 g, krokar.

Utrop: 14 600 kr

PÄRLCOLLIER, 3-radigt, orientaliska pärlor ca 3,75 - 5,50 mm, några pärlor kan vara odlade, lås i 18K vitguld, 39 briljant och 10 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCape(H-K)/P, Sengels guldsmedja, Stockholm, längd 44 cm, etui.

35 000 kr

Utrop: 25 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,2 cm, vikt 15,1 g.

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, ca 1,80 - 4,20 mm, lås i 18K guld med diamanter, längd 45 cm. ÖRHÄNGEN, 18K guld, pärlor och paste, längd 2,5 cm, vikt 2,0 g, stift, etui.

Utrop: 3 400 kr